Obě vesnice šly do klání vůbec poprvé. „Za sebe můžu říct, že jsem s výsledky spokojený. Jsou obce, které se zúčastnily už třeba popáté a takový úspěch nezaznamenaly. Když jsme komisi provázeli po Habrovanech, poslední zastávku jsme měli právě na zámku: to nejlepší jsme si tedy prý nechali na konec," vzpomněl starosta Habrovan Radoslav Dvořáček.

Zámecký areál přešel z kraje do vlastnictví obce bezúplatně. „Obnovu parku dotovaly evropské peníze. Firma, která se o ní postarala, si na ní udělala jméno. My teď zahrady pečlivě udržujeme, a proto je můžeme označit za naši chloubu. Je to oblíbené místo pro procházky, konají se v něm i svatební obřady," poznamenal starosta.

Habrovany získaly cenu i za citlivý přístup a spolupráci v oblasti sociální péče. „Kromě toho, že porota navštívila zámek, kde mají domov tělesně postižení, byla i v našem pečovatelském domě, který je na skvělé úrovni," připomněl.

Ještě před vyhlášením výsledků starosta Hrušek Jan Kauf sdělil, že si cení toho, jak aktivní je množství hrušeckých spolků a jak se obec stará o veřejnou zeleň.

Právě zelenou aktivitu označila komise za příkladnou. „Snaha o navrácení tradičních druhů dřevin do veřejné zeleně, odborná péče o významné stromy nebo podpora ze strany spolků, to všechno funguje v Hruškách na skvělé úrovni. Díky přírodní zahradě v mateřské škole se o životní prostředí navíc začínají hrušecké děti zajímat už odmala," ocenila předsedkyně komise soutěže Drahomíra Dirgasová.

Vesnice si tak za to vysloužila zelenou stuhu. „Cena patří celé vesnici, protože místní se hezky starají také o své předzahrádky," poukázala místostarostka obce Ivana Holoubková.

Ta je zároveň i vedoucí učitelka mateřinky, která se může pyšnit právě novou zahradou v přírodním stylu. „Takových školních zahrad vzniklo v poslední době mnoho, ale komise se vyjádřila v tom smyslu, že naše patří vůbec mezi ty nejlepší. Jinak vedení obce ve spolupráci se spolky hojně vysazuje ovocné stromy. Bez překvapení jsou to hlavně hrušně, které máme v názvu i znaku. Jsou to stromy, které k nám historicky patří, ale na mnohých se už podepsal zub času, takže děláme všechno pro to, abychom je obnovily," slíbila Holoubková.

Cestu, jakou se v otázce údržby zeleně Hrušky vydaly, oceňuje třeba její obyvatel Miloš Křivinka. „Zeleně není nikdy dost a u nás se o ní pečuje opravdu velmi důkladně, takže si ocenění obec určitě zaslouží. Je správné, že nové zastupitelstvo má dobře promyšlený plán, jak by v budoucnu měla další výsadba vypadat. A zapojují se do toho i místní spolky: myslivci nebo sportovci. My sami jsme mnohokrát zalévali nově vysazené stromky v biokoridoru nebo alejích," připomněl Křivinka, který je starostou hrušeckého hasičského sboru.

Hrušky také obsadily třetí místo v soutěži o tradiční regionální pokrm, a to za recept na takzvané dušinky.

Krajského kola soutěže se zúčastnilo deset obcí. Po delší době se z Vyškovska zapojily hned dvě a obě uspěly.