Letonice mají přibližně čtrnáct set obyvatel, k místním pamětihodnostem patří třeba farní kostel svatého Mikuláše nebo socha svatého Jana Nepomuckého. Blízká je tady národní přírodní rezervace Větrník.

V Jihomoravském kraji se do soutěže zapojilo celkem sedmnáct obcí. Z Vyškovska se však o titul uchází letos pouze jediný zástupce.

Kromě označení Vesnice roku mohou obce získat také peněžní odměnu. Pokud získají Zlatou stuhu, tak jím náleží dotace jeden milion dvěstěpadesát tisíc korun. Modré stuze za společenský život odpovídá osm set tisíc korun nebo Fialové stuze tři sta tisíc korun. Kategorií je ale více.

Dříve uspělo i Krásensko

V minulosti dosahovaly úspěchů i obce z Vyškovska. Před čtrnácti lety například vyhrálo krajské kolo soutěže Krásensko, které tehdy uspělo v konkurenci dvaadvaceti jihomoravských účastníků.

Minulý rok na stejný úspěch dosáhly Sudoměřice ze sousedního Hodonínska. „Je to hlavně ocenění pro naše lidi a volnočasový život u nás. Zvláštní dík patří lidem, kteří se snaží připravovat různé akce a vyžití pro ostatní,“ komentoval tehdy úspěch své obce sudoměřický starosta František Mikéska.

Přihlášené obce navštíví hodnotící komise během května a června. Ta následně vybere krajské vítěze a udělí další ocenění. Na tento proces navážou slavnosti ve vítězných obcích krajských kol a následovat pak bude celostátní kolo hodnocení, které z těchto vítězů vybere tu obec, která se může pyšnit titulem Vesnice roku 2024. Slavnostní vyhlášení výsledků se bude konat jednadvacátého září v Uherském Hradišti.

Cílem soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňovaní programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova. Koná se už od roku 1995.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Sauny v Aquaparku Vyškov nabídnou exotický zážitek. Podívejte se na vizualizace

Návštěvníky má potěšit čistý a příjemný interiér. | Video: Vizualizace: Centroprojekt Group, Koláž: Deník/Jakub Dostál