Potvrdil to bučovický místostarosta Jan Růžička. „Znamená to návrat k původnímu pojmenování. K přejmenování Sovětské ulice, která je jediná tohoto názvu v Česku, nás vedly nejen události posledních týdnů na Ukrajině, ale i další důvody, které souvisejí s dějinami našeho města,“ vysvětloval Růžička.

Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově. Ilustrační foto.
Ukrajinské běžence naučí česky ve vyškovské knihovně

PŘEJMENOVÁNÍ V BUČOVICÍCH

Sovětská ulice je jediná s tímto názvem v Česku.
Nově bude znovu Dvorská.
Změnu schválili zastupitelé.
S platností od 15. dubna.

Zdůraznil, že příčinnou současné války na Ukrajině je invaze armády Ruské federace. „Ta očividně navazuje na expanzivní politiku Sovětského svazu. Ostatně prezident Vladimir Putin označil jeho rozpad za největší geopolitickou katastrofu dvacátého století. Ruská snaha o kříšení Sovětského svazu způsobila smrt tisíců lidí, rozvrat na Ukrajině a odchod milionů obyvatel,“ bilancoval místostarosta.

Rozhodnutí je tak přímou reakcí. „Počínání ruských okupačních sil na Ukrajině nám připomíná rok 1968. Byla to především sovětská vojska, která tehdy okupovala Československo, což se přímo v Bučovicích tragicky projevilo zastřelením nevinné ženy,“ připomněl Růžička.

Proti se vyjádřil třeba opoziční zastupitel Josef Bouda. „Mně především vadilo, že na změnu názvu doplatili lidé, podnikatelé a živnostníci. Vím o případech, kdy kvůli tomuto rozhodnutí přijdou o peníze. Je smutné, že se nikdo nad tímto dopadem na lidi nezamyslel,“ hodnotil Bouda.

Zvolené řešení nepovažuje za šťastné. „Pokud jde o samotné přejmenování, tak jsem pro zachování úcty k těm, kteří přišli naší republice na pomoc. V Bučovicích při osvobozování padlo několik sovětských vojáků. Mezi nimi byli i Ukrajinci,“ připomínal zastupitel.

Je to přežitek

Podle zástupců radnice se na město obraceli z žádostmi o změnu někteří místní. „Úřad občanům nabídne plnou spolupráci při změně dokladů s případnou možností k vyřízení i ve večerních hodinách nebo o víkendu,“ informoval místostarosta Růžička.

Bouda v případě změny názvu upřednostňoval odlišné varianty. „Byl bych pro volbu tipu Osvoboditelů nebo pro něco podobného. Se staršími Bučováky jsem často mluvíval o událostech osmadvacátého dubna 1945, kdy bylo město osvobozeno. Tu radost a vděk si dnes nedokážeme představit,“ dodal Bouda.

Po dvou letech se vrhá ředitelka slavkovského zámku Eva Oubělická do nové sezóny, od které očekává optimisticky "běžný" provoz.
Sting i Festival živých soch: Zámek Slavkov zahajuje sezónu, podívejte se

Přímo v ulici provozuje rehabilitace a fyzioterapie Gabriela Poulová. „Přejmenování se nás dotkne. Bude to stát spoustu času, papírování s pojišťovnami a jinými institucemi, nová razítka, reklamní a propagační materiály. Také naší rehabilitaci navštěvují pacienti nejen z Bučovic, ale i širokého okolí, takže to bude pro ně matoucí,“ zhodnotila Poulová.

Kontroverzní jména ulic v minulosti rezonovala také ve Vyškově. V místní části Dědice totiž měli jako jedno z posledních měst v republice ulici pojmenovanou po druhém komunistickém prezidentovi Antonínu Zápotockém.

Kvůli Ukrajině ale zástupci města žádné změny ve Vyškově nezvažují. „Sovětská je ale skutečně přežitek, takže se Bučovicím nedivím,“ komentoval vyškovský místostarosta Roman Celý.