„Předběžné soudní opatření je v podstatě lhůtou pro to, aby znesvářené strany upravily vztahy mezi sebou. Soud přihlédl k tomu, že ve vztahu panují nejasnosti, nakonec se přiklonil k tomu, že ze strany provozovatele expozice mohlo dojít k pochybení," vysvětlil smysl předběžného opatření mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy.

K mimosoudnímu řešení sváru kvůli pojetí expozice se ale obě strany staví skepticky. „Takovou dohodu nechci vylučovat. Slavkovská radnice si ale zřejmě pevně dál stojí za svým právním názorem a pochybení nepřipouští. Takže se asi znovu potkáme u soudu. Navíc jsem čtrnáct dní od uzavření expozice žádný návrh ze strany města neobdržel. Připravujeme proto další žalobu. Za současného stavu je pro nás otevření expozice nepřijatelné," konstatoval za žalující stranu jednatel AusterlitzPro Miroslav Jandora, která vlastní autorská práva k libretu.

S variantou počítají

Že město žádný ústupek neplánuje, potvrdil slavkovský starosta Ivan Charvát. „Radní se koncem týdne sešli s právníky a dostali informace o možnostech dalšího postupu. Prozrazovat je nechci. Zatím nemáme zprávu o tom, že nás protistrana znovu napadne u soudu. Na variantu se ale připravujeme," připustil.

Projekt i práva k libretu město koupilo od společnosti Saura. „Zaplatili jsme za ně přes milion korun. Stojíme si proto za tím, že jsme nepochybili. S jejím jednatelem se sejdeme příští týden. Čeká nás i schůzka se zástupci Regionálního operačního programu Jihovýchod," prozradil Charvát s tím, že na padesátimilionový projekt se stahovaly právě dotace.

Uzavření rozsáhlé expozice vyvolalo emoce i mezi Slavkovany. Spor je rozdělil na dva tábory. Ten kritičtější upozorňuje na to, že brněnská stavební firma SKR stav ve městě v poslední době vysoutěžila větší množství zakázek.

Kromě prací na expozici podnik rekonstruoval třeba budovu na vlakovém nádraží i vodní příkop zámeckého parku, práce však nechalo město po několika měsících reklamovat. „Na zakázky, které firma vyhrála, se nicméně často čerpaly nějaké dotace. Podmínky jsou nastavené tak, že pokud firma dodrží kvalifikační kritéria a zadání výběrového řízení, vítězí ta s nejnižší nabídkovou cenou. My tak její výběr už pouze potvrzujeme. Regulérnost výběrového řízení navíc kontrolují poskytovatelé dotací. Uplatnit při soutěži osobní reference nebo známosti proto není prakticky možné, i kdyby se o to kdokoliv snažil," zdůraznil Charvát, který nicméně potvrdil, že společnost SKR stav ve městě mimo jiné postavila také jeho rodinný dům.

Jandora opakovaně upozorňuje, že brněnská firma neměla s podobnou prací dosud žádné zkušenosti. Výsledek odsoudil. „Připomínky k expozici máme dohromady na osmnácti stranách," zopakoval Jandora.

Pomoci stavební firmě k zakázce měl podle zjištění Deníku Rovnost krajský šéf sociálních demokratů a náměstek jihomoravského hejtmana Václav Božek, protože je členem vyjednávacího výboru Regionální rady Jihovýchod, která rozhoduje o rozdělování evropských dotací. SKR stavu měl pomáhat také poté, co firma výběrové řízení vyhrála. Božek jakékoliv angažování se ve věci popírá.

Za výstavbu expozice firmou se měl hodně zasazovat také jiný krajský náměstek Zdeněk Pavlík, který sedí v opozici slavkovského zastupitelstva. Také on spojení s firmou odmítá.

Ustupovat nechce

Krokům radnice při přípravě expozice důvěřuje například opoziční zastupitelka Věra Křivánková. „Jsem přesvědčená, že město by neudělalo nic, co by bylo v rozporu se zákonem. To, že soud předběžným opatřením expozici uzavřel, je pochopitelně škoda. Došlo ke zrušení nasmlouvaných prohlídek a její obraz u lidí to samozřejmě poškozuje. Zatím jsme ale neprohráli. Přeji si, aby byla výstava co nejdříve přístupná, myslím ale, že ustupovat žalující straně by v této chvíli bylo předčasné. Navíc je potřeba si uvědomit, že hybatelem žaloby je uražená ješitnost, spíš než nepřijatelnost výstavy ve stávající podobě," naznačila zastupitelka, že Jandora se o výstavbu expozice také ucházel.

Pokud se strany nedohodnou, spor se vrátí k soudu nižší instance, tedy už potřetí ke Krajskému soudu v Brně. Ten dal zatím vždy zapravdu městu, kterému zámek patří. Jak už Vyškovský deník Rovnost informoval, ohrožený je i přístup na expozici v době Vzpomínkových akcí k výročí bitvy u Slavkova, které každoročně spadají na začátek prosince.