Právě tento týden se totiž k vyškovské radnici dostala informace, že Krutílek plochu pooral. Na což však podle usnesení soudu nemá právo. „Řeší to naše právní oddělení. Rozsudek soudu byl takový, že do definitivního rozhodnutí nemá zemědělec s pozemkem jakýmkoliv způsobem nakládat," poukázal na začátku týdne starosta města Karel Goldemund.

Radnice proto na místo vyslala své zástupce, aby věc prošetřili. „Situace spojená s kroky pana Krutílka není tak horká, jak se na první pohled zdálo. Zjistili jsme, že mělkou orbou pouze srovnal terén a zaužívaná cesta je i nadále průjezdná i průchozí. V tuto chvíli tak město nebude ve věci podnikat žádné právní kroky," uznal vedoucí kanceláře starosty a tajemníka Stanislav Kolařík.

3metry má mít na šířku cesta, kterou zemědělec Jiří Krutílek nechá průjezdnou dědickým zahrádkářům. Ti jsou spokojení.

Aktuálně Krutílek plochu osel trávou a v těchto dnech ji plánuje i oplotit. Důvodem, proč chce k opatření přistoupit, je, že mu prý obyvatelé Vyškova pozemek rozjíždí. A to v šíři i jedenácti metrů. „Ohradníkem zamezím tomu, aby mi parcelu rozjížděli. Například minulý týden jsem řešil s policií rozježděnou plochu, na které někdo dělal smyky. A jen co jsem půdu zkypřil, deset metrů od kraje Hané mi přes ni projelo auto. Když se ke mně lidé chovají takto, nezbývá mi nic jiného, než jim to zatrhnout," dodal.

Jak upozornil, lidem průchod a průjezd ponechá. Cestu vymezí ohradníkem, a lidem tak zůstanou podél řeky Hané volné tři metry. „Nikomu v průjezdu bránit nebudu. Ale plochu budu obdělávat pořád. To znamená, že se lidem moc pohodlně jezdit nebude. Třemi metry projede jen jedno auto, takže pokud se potkají dvě protijedoucí auta, jedno z nich bude muset couvat," dodal Krutílek.

S tím však zahrádkáři problém nemají. Tři metry jsou podle nich dostatečné k tomu, aby splnil předběžné opatření, kdy nesmí omezit průjezd ani průchod přes cestu. „Autem projedeme. A když by někdo chtěl jet třeba traktorem, bude se muset podřídit. Na druhou stranu cestu nesmí nechat v takovém stavu jako loni. To ji zoral, nechal v ní brázdu a v té zůstávala voda. Byla pak nepoužitelná. Proto lidé jezdili po poli. S jeho kroky tedy souhlasím, pokud bude cesta v přiměřeném stavu. On splní povinnost danou zákonem a nám to bude stačit," zhodnotil za vyškovské zahrádkáře Jan Procházka.

Naopak mezi některými obyvateli Dědic Krutílek stále příliš velké pochopení nenachází. „Komplikuje život všem. Chápu, že jde o jeho majetek, ale pozemek kupoval už s cestou. Nikdo mu ji tam neudělal až potom. A pokud spolu máme na malé osadě vycházet, musíme maximálně ctít práva dalších. Toto není správné," zhodnotil kauzu předseda dědického osadního výboru Jiří Wasserburger.

Zvědavý je na slibované zachování průjezdu. „Nedokážu si představit, kudy povede. Za stočením cesty doleva už jsou cizí pozemky. A i kdyby vyšlo najevo, že postupuje podle zákona, s jeho kroky nesouhlasím. Jeho jednání není omluvitelné ani z pohledu jeho vlastnictví," je přesvědčený Wasserburger.

Neshody začaly, když úředníci asi před dvěma lety nařídili podnikateli odstranit načerno postavenou ohradu pro chov skotu. Umístěná byla podél účelové cesty, na níž má vzniknout cyklotrasa.

Kvůli bezpečnosti

Černou stavbu odmontoval. A zahrádkáře, kteří komunikaci využívali pro příjezd ke svým pozemkům, vyzval, aby po ní přestali kvůli bezpečnosti jezdit. A rozoral ji.

Případ se ocitl dvakrát u soudu. Na konci roku 2014 vyškovský okresní soud vydal předběžné opatření, kterým Krutílkovi zakázal dělat jakékoliv zásahy bránící průchodu a průjezdu přes cestu. Do doby, než u soudu padne rozhodnutí. Podle rozhodnutí letošního soudu se má věcí zabývat vyškovský silniční správní úřad. Tomu také bude věc postoupena, jakmile usnesení nabude právní moci. „Vzhledem k tomu, že se město odvolalo proti rozhodnutí soudu, to doposud nenabylo právní moci. Na výsledek odvolacího soudu čekáme," dodal Kolařík.

Soud však předpokládá, že jde o zaužívanou cestu. Lidem tak Krutílek musí umožnit po pozemcích dál chodit i jezdit.