Necelých padesát procent dostanou většinou z požadované částky neziskové organizace od vyškovské radnice. Spokojený nemůže být nikdo z nich. Zatímco kultura je zvyklá žít dlouhou dobu jako chudobka se skromnými rozpočty, nespokojené sportovce je stále víc a víc slyšet. A to přesto, že radnice jim oproti pouhým čtyřem stům pro kulturu přiklepla čtyři a půl milionu korun. Ale sportovců přibývá.

„Máme sto devadesát členů, to je o sto víc než před dvěma lety. Hodnotící komise nebrala v potaz realitu klubu,“ postěžoval si trenér Jiří Hajzler.

Nehodlá spokojit s pětadevadesátitisícovou dotací. „To není ani na nájem,“ dodal Hajzler.

Cítí se poškozený, protože nejsou nastavená rovná pravidla. Například kuželkáři a ragbisté mají pronájem za symbolickou korunu, tenisté třináct tisíc za rok, fotbalisté zase dvacet tisíc měsíčně.

„Ragbisté nebo kuželkáři peníze, které vydělají, vracejí zpět do údržby areálu,“ řekl předseda sportovní komise Miloslav Brtníček, který ale přiznal, že systém není spravedlivý.

„Naší snahou je, aby někdo nesportoval zadarmo a někdo za plnou částku. S místostarostou Romanem Celým jezdíme po městech zhruba stejné velikosti, abychom se inspirovali jejich systémem,“ dodal Brtníček.

Zádrhel vidí mimo jiné v tom, že město přispívá na nájem, který se zase následně vrací městu. Mezi největší příjemce dotací patří hokejový klub Žraloci, který dostane milion korun. Peníze ale padnou právě na pronájem. „Zaplatíme je za využívání plochy na stadionu. Na svoji činnost nemáme od radnice žádný příspěvek,“ uvedla pracovnice klubu Dana Hyláková.

Nespokojené jsou i další kluby. „Žádali jsme o pouhých dvacet tisíc korun, ale úředníci nám řekli, že máme příliš staré mužstvo. A tak nám dotaci nedají. Podporují spíš mládež. Prosil jsem tedy alespoň o dvacet hodin ve sportovní hale, ale také marně,“ postěžoval si například Libor Šmarda z futsalového družstva.

Většina zastupitelů má ale za to, že sport se podporuje hodně. „Radnice ho rozhodně nezanedbává. Kdyby města sport preferovala ještě víc, tak by ubylo peněz pro důležitější věci, jako jsou například sociální služby,“ řekl třeba Radek Mikulka.

Zastupitelé původně navrhovali skoro devět milionů pro neziskové organizace. „To ale neprošlo, zůstali jsme na sedmi milionech. Museli jsme částky pokrátit,“ řekl vedoucí hodnotitelské komise, místostarosta Luboš Kadlec.

Pro atlety je to ale katastrofa. „Jestli se nám nepodaří navýšit částku na dvě stě tisíc, což je minimum pro přežití, může to znamenat konec atletiky ve Vyškově,“ je zoufalý Hajzler.

Radnice zvažuje, že žádost atletů znovu posoudí. „Zastupitelstvo bude projednávat nejenom atlety, ale i fotbalisty,“ slíbil Kadlec.

Radnice neziskovky podporuje stále častěji. Zatímco v roce 2000 rozdala dvě stě tisíc korun, v letošním roce už to bylo více než sedm milionů včetně peněz do oblasti sociálních služeb.