Vyškovští atleti měli v těchto dnech okresní město reprezentovat v první lize v Nymburku. Cestu ale museli zrušit. Nemají totiž peníze ani na to, aby si proplatili autobus. Od radnice dostali nízkou dotaci a cítí se velmi ukřivdění. Většina neziskových organizací živoří na pokraji bídy. Stěžují si na špatnou způsob hodnocení. Skoro čtyři a půl milionu pro vyškovské sportovce, ale jen milion šest set tisíc do oblasti sociálních služeb a něco málo přes čtyři sta tisíc do kultury.

Tak vyškovská radnice rozdělila peníze mezi neziskové organizace. Přestože sportovci dostali nepoměrně více, nejsou spokojení. „Naše činnost se rozrůstá, přibyli nám členové. Dostali jsme se do první ligy a nově musíme platit pronájem. Proto potřebujeme víc peněz. Žádali jsme o minimální navýšení, ale marně. Všichni přiznávají, že jsme se stali obětí špatného systému. Jestli neseženeme peníze, je to konec atletiky ve Vyškově,“ řekl trenér atletického klubu AHA Jiří Hajzler. Cítí se poškozený, protože nejsou nastavená rovná pravidla. Kuželkáři a ragbisté mají pronájem za symbolickou korunu, atleti včetně energií sto tisíc za rok, tenisté třináct tisíc za rok, fotbalisté zase dvacet tisíc měsíčně. Radnice o současném systému financování jedná už dlouho. „Musíme vytvořit model, aby nebyl nikdo ve výhodě,“ řekl starosta Petr Hájek.

Místostarosta Roman Celý a předseda sportovní komise Miloslav Brtníček už udělali první kroky. „Porovnáváme, jak financují neziskový sektor jiná města zhruba obdobné velikosti. Byli jsme v Blansku, pojedeme do Hodonína, Hradiště a Kroměříže,“ řekl Brtníček. Ten by prý rád viděl, aby na městských sportovištích mohly být kluby zadarmo. Většina peněz pro oblast sportu jde totiž na nájmy. „Ty se pak vrací městu. Sportovci by měli dostat peníze výhradně na činnost. V jiných městech se to tak běžně dělá,“ zdůraznil zastupitel Radek Mikulka.

Žádostí z oblasti sportu přichází na radnici nejvíc. „Je jich několik desítek. Všichni žadatelé v průměru získávají zhruba padesát procent toho, co navrhují,“ potvrdil starosta. Pláče tak většina neziskovek. Například sdružení Piafa, divadelníci, skauti, postižení. Všichni se snaží získat peníze i jinde. „Když junáci jeli na jamboree, dostali jsme dotaci z kraje. Je to absurdní. Hoši přece reprezentovali Vyškov a ne kraj,“ řekl člen rady Junáka Jiří Wolf.