Z důvodu vládního nařízení až do odvolání zavřeno, hlásí na vstupních dveřích mnohé podniky v historickém centru Brna. Lidé se stále nemohou vydat třeba do prodejen s oblečením či obuví, bez zákazníků jsou i kadeřnictví nebo zlatnictví. Například pouze přes internet si vyberou svou letní dovolenou, do kamenných poboček cestovních kanceláří se momentálně nedostanou.

Malé množství zákazníků mají v těchto dnech restaurace a pivnice. Dovnitř lidé nesmí, fungují pouze výdejní okénka, případně rozvoz. Podobná je situace u kaváren.

Osiřely například i centra Mikulova a Hustopečí. Klenotnictví, oděvy, spodní prádlo, kadeřnictví, ale i některá květinářství. Všude zavřeno. Města zejí prázdnotou. Na lavičkách na náměstích sem tam posedává pár otužilců s poloprázdnými lahvemi od piva. Některé obchody již měsíce trpí prázdnotou a čekají na nové nájemníky. „Je tady pěkně smutno. Jindy bývá náměstí plné lidí a života," posteskla si Mikulovanka Jana venčící u Dietrichštejnské hrobky svého psa.

Prázdná kadeřnictví, klenoty, prodejny oblečení a bot míjí chodci také v centru Blanska. V něm se kvůli několika od sebe vzdáleným náměstím i tak lidé dříve příliš nezdržovali. Epidemie koronaviru střed okresního města ještě více vylidnila.

Doba je zlá

Své možná sehrává i tříměsíční uzavírka kvůli rekonstrukci vodovodu. „Doba je zlá. Obchody jsou kvůli epidemii koronaviru stále zavřené. Ale že by v centru kvůli tomu zkrachovalo větší množství obchodníků, si nevybavuji. Myslím, že většina zavřených obchodů otevře. My náš obchůdek máme naštěstí spíš jako přivýdělek, zábavu a neživí nás. Zkoušeli jsme rozjet i eshop, ale ozvali se jen asi tři zákazníci. Navíc nikdo místní. Musíme to vydržet a doufat, že bude lépe,“ řekl jeden z blanenských obchodníků, který si nepřál zveřejnit své jméno. Redakce ho zná.

Prázdné zavřené obchody se staly všední záležitostí i pro Vyškovany. Znovu zavíráme kvůli vládním nařízením, čtou například na cedulce při dveřích jednoho obchodů s oblečením. Nepochodí ani u kadeřnictví, kterých přitom najdou v centru města hned několik. Platí to také pro salon krásy Divoká kočka. „Za první rok působnosti v salonu jsme první rok téměř stále zavření,“ komentovala jeho provozovatelka Petra Chelíková.

Neplatí to pochopitelně pro obchody s potravinami, drogerie nebo restaurace, kde je ale provoz omezený pouze na výdejní okénko. Bez dostupnosti služeb a se zavřenými prodejnami ztrácí centrum na atraktivitě. Oproti obvyklému ruchu v jiném období tak nyní vypadá Masarykovo náměstí podivně prázdné, což narušují například potloukající se skupinky nudících se dětí.

Zavřené obchody se pochopitelně nevyhnuly ani třeba Znojmu nebo Hodonínu. I tam lidé nemohou například do kadeřnictví nebo prodejen s oblečením.