Co pánovi psa hrozí, kdybyste ho přistihli při činu?
Myslivecká stráž je podle zákona veřejný činitel. Může dát pokutu až tisíc korun. Zakročit může odbor životního prostředí, pokud nahlásíme, že se určitý člověk provinil. Ale snažil jsem se to řešit jinak. Vysvětloval jsem lidem, co psi v přírodě dokážou. Vidím to ale tak, že budeme muset k pokutám přistoupit.

 

Můžete takového psa zastřelit?
Ano. To jsem ale ještě neudělal. Nikdy jsem se nedostal přímo k tomu okamžiku, abych psa při činu viděl. Většinou myslivci najdou až zabitou zvěř. Pokud by se mi to opravdu stalo, asi bych postupoval jinak. Zjistil bych nejdřív, čí pes je.

 

Myslíte, že dotyční lidé tak jednají třeba ze zábavy?
Věřím tomu, že to schválně nedělají. Samozřejmě takoví lidé jsou, ale většina z nich si zřejmě neuvědomuje, co může jejich volně pobíhající pes způsobit. Ten prostě chytí stopu a uteče. Problém je v tom, že lidé zkrátka neznají myslivecký zákon. A když jim něco řeknu, neberou to vážně.

Je pravda, že v zimním období můžou být ztráty kvůli útočným psům ještě větší?
Ano, protože v zimě zvěř ztrácí energii. Má nedostatek potravy. Pes ji vyruší, pronásleduje a buď ji strhne, nebo ji nedohoní, ale uštve. To potom umírá pomaleji na zápal plic.

 

Co si myslíte o myslivcích, kteří úmyslně zastřelí psa, i když nemají důvod?
Každý je nějaký. Určitě by se to nemělo stávat.

 

Problémy se týkají vyloženě Opatovic, nebo se objevují i jinde v okolí?
Víceméně u nás v Opatovicích. Možná s tím mají trable ještě kolegové v Rychtářově. Ale to jsem jen zaslechl. Nemůžu to potvrdit ani vyvrátit.

 

Jistě máte také psa…
Mám hannoverského barváře. Slouží k dohledávání. Když se stane, že střelec něco pokazí, pes zvěř najde, abychom hned mohli ukončit její trápení. Zkrátka zachrání to, co člověk pokazí.

 

V jakém případě by problém řešila policie?
To bychom museli utrpět ztráty v daleko větší míře. Současné potíže jsou zatím jen přestupkem.