Další miliony korun půjdou letos do chátrajícího zimního stadionu ve Vyškově. Modernizace jednotlivých zařízení, která jsou mnohdy už za hranicí své životnosti, ale měla podle některých Vyškovanů přijít už dávno.

„Dle mého to město nemělo nechat takhle dopadnout. Vyškovský hokej si určitě zaslouží větší podporu, schopní hráči odešli, stadion chátrá a kvalita ledu taky není dobrá. Když jsme byli naposledy na veřejném bruslení, návštěvnost byla mizerná,“ shrnul svoje zkušenosti s vyškovským hokejovým stánkem Pavel Vrbno.

Okresní město společně se Správou majetku města Vyškova, pod níž stadion spadá, přesto letos do objektu vloží téměř šest a půl milionu korun. „Už před několika lety jsme si jednoznačně řekli, že stadion ve Vyškově chceme zachovat. Samozřejmě nemáme desítky milionů korun pro celkovou rekonstrukci. Jdeme po jednotlivých krocích. Postupná výměna technologií navíc přináší úspory do dalších let,“ poznamenal místostarosta města Roman Celý.

Úspora za osvětlení

Město tak mimo jiné myslí právě na zlepšení provozních podmínek stadionu. „V současné době používané osvětlení ledové plochy tvoří výbojkové osvětlení. Rekonstrukcí a výměnou za zářivkové osvětlení dojde k úspoře padesáti procent nákladů na spotřebovanou elektrickou energii,“ vysvětlil ředitel Správy majetku města Vyškova Milan Maštera.

Lepší zázemí čeká i širokou veřejnost. „Zásadní rekonstrukcí projde sociální zázemí pro veřejnost. Je v havarijním stavu. V plánu je také druhá etapa nátěru nosné kovové konstrukce střechy stadionu,“ vyjmenoval ředitel.

Zkrátka však nepřijdou ani samotní sportovci. Dojde totiž ke zlepšení technického vybavení stadionu. „Připravujeme výběrové řízení na nákup rolby na úpravu ledové plochy s elektrickým pohonem. Stávající rolba je poruchová a náklady na její opravy překračují únosnou mez. Zastaralý, poruchový a pravidlům ledního hokeje nevyhovující světelný ukazatel času a skóre vyměníme za nový,“ doplnil Maštera.

Vyškovský opoziční zastupitel Jiří Krutílek si přesto myslí, že vyškovská radnice nemůže zajistit využitelnost zimního stadionu. „Vše souvisí s využitelností. Všechny investice musí mít výhledovou vizi v tom, že to bude fungovat. Chybí mi studie toho, že ve Vyškově bude mít zimní stadion využití. Investujeme do něj ročně miliony korun a za pár let přijde statik a řekne, že stadion musí jít k zemi,“ připomněl zastupitel.

Naráží tak na to, že talentovaní mladí kluci prchají za hokejovými podmínkami do Brna nebo do Prostějova. „Když bude nějaký mladík dobrým hokejistou a díky vyškovskému stadionu a jeho zázemí se vyhoupne nahoru, má navíc ve Vyškově možnost studovat nějaké sportovní gymnázium, nebo se dál rozvíjet v nějakém klubu? Nikoliv, odejde do Prostějova nebo do Brna. Návaznost mi tady chybí. Stejné je to i třeba v atletice,“ dodal Krutílek.