Prostor na vyškovském Masarykově náměstí mezi osmnácti novými dřevěnými stánky zaplnili lidé poprvé v pátek. V sobotu je však na náměstí téměř prázdno. „Dostal jsem se sem spíš náhodou, na dnešek bylo v jednom stánku volné místo, tak jsem si ho pronajal. Ale teď nevím, jestli to nebyla chyba,” rozpačitě říká Jan Kotek, který vystavuje zdobené sklo.

Křehká krása jeho výtvorů však zájemce o koupi nebo aspoň o podívanou neláká. Nejsou tu totiž skoro žádní. „Je to dost špatné, čekal jsem, že o víkendu lidé přijdou. Otevírací doba, kterou město stanovilo, mi připadá zvláštní, od osmi hodin ráno do pěti hodin odpoledne ve všední den většina lidí pracuje,” dodává prodavač.

Bojí se nezájmu

Nezájmu lidí se obává i prodavačka ve stánku s keramickými zvonečky, hrnečky a bižuterií. „V pátek to bylo docela slušné, vypadalo to nadějně. Lidé chodili, i když bylo znát, že je otevřeno první den. Ale dnes je to tedy zoufalé,” krčí rameny jinak usměvavá keramička ze Snovídek.

Přestože její zboží je ručně vyráběné a hodí se tedy k duchu vánočních trhů, jak se o ně snažila vyškovská radnice, zájemců o keramický hrneček nebo zvonek je pramálo. „Nejdřív mi to přišlo divné, obzvlášť vzhledem k tomu, jak je krásné počasí, ale pak mi několik lidí nezávisle na sobě řeklo, že vůbec netušili, že trhy jsou otevřené i o víkendu,” kroutí hlavou žena.

Prostor mezi stánky je tak většinu času prázdný. Sem tam se u stánku s horkou medovinou zastaví postarší muž, manželský pár koupí dítěti cukrovinku nebo se dvě starší ženy zamyslí nad nabídkou stánku se sýry. Žádné velké davy však náměstí nepřilákalo, a tak rezignovali i někteří prodejci. Několik dřevěných stánků tak návštěvníky vítá jen zabedněným prodejním oknem.

Radost z nepříliš vánoční atmosféry nemají ani návštěvníci. „Čekala jsem, že to tu bude vypadat trochu jinak. Stánky jsou sice krásné a oceňuji snahu města nějak to sjednotit, ale výsledek mě moc nenadchnul,” podotýká například Jiřina Veselá. Dodává, že snad se situace s pozdějšími dny zlepší. „Možná pomůže, až začne sněžit,” dodává s úsměvem.