Šlo o pětačtyřicet balkónů a patnáct stříšek a město je chce nechat namontovat na bytovku v Albrechtově ulici. „Z celkového počtu jich použijeme pouze třiatřicet. Vybereme ty nejlepší kusy a zbylé budou sloužit jako rezerva," naznačila vyškovská mluvčí Petra Bezdomniková.

Akce se má uskutečnit v příštím roce. „Město ještě musí projednat se statikem stávající stav budovy a zajistit technickou dokumentaci. Investiční odbor pak navrhne akci do rozpočtu," dodala mluvčí s tím, že rekonstrukce v Albrechtově ulici vyjde zhruba na jeden milion korun. Díky koupi balkónů z Palánku město ušetří čtyři sta až pět set tisíc korun.

Za každý Společenství vlastníků jednotek dostalo tři tisíce korun, včetně stříšek pak díky radnici dostane celkem zhruba dvě stě tisíc. „Někteří lidé si mysleli, že když jde o jejich balkóny, můžou s nimi udělat, co uznají za vhodné a prodat je, což samozřejmě nejde. Město nám nabídlo velmi velkorysou cenu, takže jsme nakonec přistoupili na tuto možnost," přiblížil místopředseda společenství Jaroslav Janík.

Jestli však něco ušetří, zatím není jasné. „Z peněz, které jsme získali, budeme doplácet náklady, se kterými se při rekonstrukci nepočítalo," objasnil Janík.

Ačkoliv teď obyvatelé bytů naproti bývalé poště žijí na staveništi, na nové lodžie se těší. Obzvlášť pak například Alena Gregorová. „Jsem moc spokojená, že k opravě došlo. Doteď jsem balkón neměla," svěřila se obyvatelka.

Ne všichni prý však sdíleli stejné nadšení. Někteří si stěžovali na příliš vysokou cenu. „Za jednu lodžii činí třiasedmdesát tisíc korun. Přitom v roce 2007, když jsme byty zateplovali, by rekonstrukce balkónu vyšla mnohem dráž," dodal Janík.

MARTINA RAČANSKÁ