„Viděla jsem tam i romské obyvatele. Děti si z areálu dělají hřiště. Poslední dobou se po stezce, která podél areálu vede, bojím chodit. Ve dne to ještě jde, ale večer už se neodvažuji,“ přiznala kolemjdoucí Dagmar Kurková z Vyškova.

Podle ní by majitel měl zabezpečení areálu vyřešit co nejdřív. Že je nedostatečné, potvrzují i strážníci. Dítě se dovnitř bez problémů dostane dírou v plotě. „Jezdíme se tam dívat několikrát týdně. Několikrát do měsíce nám volají lidé z okolí, že tam někoho zahlédli. Je to ovšem soukromý objekt, a abychom v něm někoho hledali, to nejde. A hlídat areál? To je záležitost majitele,“ vzkázal velitel vyškovské městské policie Petr Sedláček.

Nejčastěji se tam lidé bez domova pohybují od jara do podzimu. „V zimě se v něm neohřejí. Zatím se tam nikomu nic nestalo. Ale je to tam opravdu velmi zchátralé. Pokud na někoho spadne strop, zabije ho to,“ varoval šéf strážníků.

Areál patří prostějovské společnosti Pozemstav a vyškovské firmě Quantum. Už před více než čtyřmi lety jejich zástupci mluvili o tom, že z něj udělají klidovou zónu s rodinnými domy a bytovkami. Že je místo určené pro výstavbu, stojí i v územním plánu Vyškova.

Ani jeden z podniků se ovšem nyní nechce k záměru příliš vyjadřovat. „Teď se projekt nachází ve fázi stavebního řízení, které je velmi komplikované. Musíme respektovat úřední postupy. Nejsme schopní odhadnout, jak se bude řízení protahovat,“ reagovala ředitelka Quantumu Milada Matiovská.

Podle starosty Vyškova Karla Goldemunda ovšem městský úřad rozhodně nic nezpomaluje ani nekomplikuje. „Určitě to není tak daleko, že by cokoliv doputovalo na náš stavební úřad. Jde nám samozřejmě o to, aby se celý areál zrevitalizoval a nebyl takovým strašákem, ale na městě to rozhodně nezávisí,“ zdůraznil starosta.

Nejde o jediný případ zchátralých areálů v regionu. Podobně je na tom areál bývalého UP v Bučovicích. „Intenzivně jednáme o jeho budoucnosti s majitelem,“ sdělil pouze starosta města Jiří Horák.

Opuštěná je i budova staré cihelny v Blansku. Také tento areál je dnes v soukromých rukách. „Majiteli nemůžeme nic nařizovat,“ krčil rameny blanenský místostarosta Jiří Crha.

Lépe jsou na tom bývalé strojírny Adast v Adamově. Některé budovy jsou stále opuštěné a chátrají, ale všechny mají vlastníka. Většinu areálu postupně zaplnily nové firmy a nabídly lidem práci. Ty, které prosperují, objekty postupně opravují.

ZUZANA KONEČNÁ
ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU