Pro velký hluk odcházíme s jednou z klíčových ikon hodů do ústraní. „Myšlenka vznikla v podstatě u piva, poprvé to mělo své bolesti, v plenkách to bylo bez krojů, ale postupem času se to dostalo na určitou úroveň,“ líčí počátky myšlenky hodů jejich lodivod Oldřich Zouhar. Že by snad tradice vzala za své, z toho strach nemá. „Už to za ty roky zapustilo kořínky, lidi to mají rádi, já osobně se nebojím , že by to upadlo,“ dodává spokojeně. Jako klíčový pro udržení hodů vidí zájem mladých lidí. „Já je obdivuji, oni jsou ještě lepší než jsme bývali mi. My jsme neměli televize a počítače, oni je mají a přesto se schází a zpívají,“ chválí mladou generaci mentor. Výskání a veselení stěny nezastaví, takže ho sotva slyším, když si posteskne. „Já sám jsem stárkem nikdy nebyl, i když bych chtěl, protože rád zpívám a tancuji,“ pokračuje Zouhar.
Kamarád lodivoda, který povídá s námi, přichází se zajímavým postřehem. „Mnozí se hodům věnují, přestože odtud nepochází a přistěhovali se sem. Mladí do toho jdou a má to jakýsi smysl,“ dává podnět k zamyšlení Bohuslav Novák.
Hluk ze sálu neustává, nevydržím to a před dalším rozhovorem vyběhnu na balkón užít si taky chvíli to veselí. „Hody v okolí nebyly, nejbližší měli v Nesovicích a Brankovicích. Dřív tu měly tradici, tak jsme to oživili a je to velice oblíbená akce,“ přidává svou trošku do mlýna Bohdan Horňák, jednatel tělovýchovné jednoty, která hody pořádá. Akce slouží vyloženě jako kulturní zpestření života v obci. „O peníze nejde, na akci se nevydělá, bez spoluúčasti úřadu by jsme ji ani nemohli pořádat,“ zmiňuje Horňák.
Průvod dědinou
Špatné počasí trochu narušuje plánovaný průběh akce. „Měl by být krojovaný průvod, standardně to probíhá tak, že starosta udělí hlavnímu stárkovi právo hodového veselí a jde se přes celou dědinu, tancuje se, hoduje se,“ popisuje jednatel. Letos bohužel průvod místní nepotěší.
Jednatel je velice sdílný a hned mi přivádí hlavní pár. Konečně uvidím kroje zblízka. „Je tady skvělá banda lidí, s kterými to táhnem od malička, kteří nás k tomu vedli, kteří nás to naučili. Samozřejmě nás na tom láká hlavně ta zábava,“ uvádí hlavní stárek Marek Havránek důvody, které ho vedly k tomu, že začal oblékat kroj. Jeho partnerka i pochvaluje vzájemnou spolupráci. „Jsme spolu už druhým rokem a docela nám to sedlo, jsem spokojená,“ říká Veronika Kürtiová. Do pozice hlavního páru neusedli sami od sebe. „Demokraticky nás přehlasovali a stali jsme se hlavním párem,“ doplňuje s úsměvem stárek.
Dále už hvězdy sálu nezdržuji a posílám je pořádně si užít hody. Kolem parketu sedí pěkná řádka lidí, kteří poslouchají příjemnou dechovou hudbu a pozorují se zaujetím tančící krojované páry. Kubíčkovi dokonce ani nejsou místní. Bydlí v Letonicích a do Vícemilic dojíždí za synem. „Hody tu bývají dobré, chodíme pravidelně a líbí se nám tady. Škoda, že letos že prší, ale není to špatné ani v sále. Jsou moc pěkné stárky,“ pochvaluje celou akci a krojovaná děvčata Marie Kubíčková.
Oldřich Zouhar dává znát, že je skutečně hlavním průvodcem hodů. Mezi všemi povinnostmi si najde ale i čas na oblíbený tanec. O tom, jak vypadají pořádné hody, má jasno. „Dobré hody jsou, když stárek složí v neděli kroj do skříně a řekne si: Bylo to krátké,“ uzavírá lodivod.
Čas uzrál a já s nevolí opouštím bujarou atmosféru, která ještě večer vygraduje hodovou zábavou.