TAKÉ S POCHODEM

Kdy: sobota od 9.00

Kde: Masarykovo náměstí ve Vyškově

Za kolik: vstup zdarma

Myšlenka vznikla loni, kdy cyklojízdou stezkou Srdcem jižní Moravy připomněli desáté výročí od jejího otevření. Vzhledem k tomu, že se akce setkala s úspěchem, rozhodlo se vyškovské turistické informační centrum spolu s vyškovským sdružením ProCyklo i pro letošní sezonu připravit milovníkům cyklistiky malé zpestření. Sérií cyklovýletů okolím Vyškova a Blanenska. První se uskuteční v polovině května do Rudice.

I tento projekt se lidem blíž představí v sobotu na Masarykově náměstí ve Vyškově. Připravené je totiž tradiční otevírání turistické sezony. „Program začne v devět hodin. V této době přivítáme hlavně děti, pro které máme do jedenácti připravenou řadu soutěží," nastínil vedoucí odboru kanceláře starosty a tajemníka Stanislav Kolařík.

Turistické informační centrum Vyškov při této příležitosti vyhlásí webovou soutěž, která se letos váže k historii města. To letos slaví 875 let od první písemné zmínky. „Odpoledne pak bude patřit vystoupení kapely Raut. U radnice bude umístěné stanoviště vyškovské organizace Klubu českých turistů, odkud můžou zájemci vyrazit na dětskou trasu Pochodu osvobození města Vyškova," doplnil.

ŽENY V HLAVNÍ ROLI

Kdy: sobota od 16.30

Kde: Hostěrádky-Rešov (Vyškovsko)

Za kolik: program před pohostinstvím zdarma, zábava v kulturním domě 100 korun

Klasické hody slaví v Hostěrádkách-Rešově na podzim na svatého Václava. O půl roku dřív se však už tradičně baví i na Babských hodech. Letos už popatnácté. „Mezi obyvatelkami jsou velmi oblíbené. Účastní se pětadvacetileté i šedesátileté stárky. V sobotu bude tančit šestnáct párů. V pět hodin odpoledne přijdou před pohostinství. Mají nacvičený nástup, který se dělá každý rok nový. Potom lidem rozdají víno a napečené koláče," popsala setkání místostarostka vesnice Alena Kánská.

V sedm hodin večer se pak stárky v průvodu přesunou do kulturního domu, kde se bude konat taneční zábava. V sále požádají starostu o tanec a zahájí Babské hody. Letos k tanci bude nově hrát kapela Lácaranka. A stárky mají pro příchozí také malý dárek. „Vzhledem k patnáctému výročí připravily ženy pro návštěvníky keramická srdíčka. O půlnoci pak mají nachystané překvapení. Je tajné, takže už se těšíme, co si na nás připraví," usmívala se Kánská.

PROHLÍDKA CIHELNY

Kdy: sobota od 10.00 do 15.00

Kde: bývalá Hurábova cihelna na Dřevařské ulici v Boskovicích (Blanensko)

Za kolik: zdarma

Běžně nepřístupná Hurábova cihelna na Dřevařské ulici v Boskovicích se v sobotu otevře návštěvníkům. Při příležitosti celorepublikové akce Brány památek dokořán.

Zpřístupněním technické zajímavosti Boskovičtí navážou na letošní otvírání turistické sezony, jehož program byl zaměřený na některé místní podniky působící ve městě před sto lety. „Nyní návštěvníkům rodina Hurábova umožní prohlédnout si jejich bývalou cihelnu. Dochované tam jsou například pozůstatky pece, komín, ale také třeba část slavobrány, která vítala u gymnázia návštěvníky Krajinské výstavy v roce 1912," přiblížila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Starou ruční cihelnu koupil dědeček současného majitele v roce 1913. „Pak odešel do války. Teprve když se vrátil, začal ji budovat jako moderní továrnu. Po roce 1948 však byla znárodněna, rodina tenkrát dostala dvě hodiny na to, aby si sbalila své věci," poodhalil minulost objektu Igor Huráb. Cihly se tam vyráběly ještě několik desetiletí. „My jsme továrnu při velké privatizaci převzali zpět v roce 1992. Byla větší, takže jsme ji museli odkoupit," dodal Igor Huráb s tím, že výroba pak pokračovala ještě téměř deset let. Nyní prostory slouží jako sklady.

Zájemci si bývalou cihelnu mohou prohlédnout mezi desátou hodinou a třetí odpolední. „Boskovice jsou často vnímány jako méně průmyslové město, ale i zde působila řada dnes už pozapomenutých podniků. Ať je to právě Hurábova cihelna u nádraží, panská cihelna v místě dnešního Lidlu, textilka v nynějším objektu Hippokrates, která vyráběla vedle luxusních šatů i uniformy pro vojáky, nebo firmy připomenuté při otvírání turistické sezony," doplnila Vítková.

HASIČSKÁ POUŤ

Kdy: neděle od 10.00

Kde: Křtiny (Blanensko)

Za kolik: zdarma

Svatého Floriána, patrona hasičů, uctí v neděli ve Křtinách. Při už patnácté hasičské pouti. „Zatím je přihlášeno pětadvacet sborů z Moravy, ale i z Vysočiny a jeden z Rakouska. Počítáme tak s účastí zhruba tří stovek hasičů," uvedl hlavní pořadatel Vladimír Kalivoda.

Program začne v deset hodin slavnostním průvodem od koupaliště ke kostelu. „Povedou jej mažoretky, do kroku bude vyhrávat dechová hudba Sivická kapela. Tři páry koní potáhnou historickou stříkačku, za nimi půjdou praporečníci, pěší a veškerá další hasičská technika," popsal podobu průvodu Kalivoda. Následovat bude mše svatá v poutním chrámu a tři bloky ukázek práce hasičů na křtinském náměstí. Diváci se mohou těšit na hašení historickou stříkačkou, štafetu v podání nejmenších hasičů i ukázku vyproštění zraněných z havarovaného au­ta.

další víkendové tipy z okresů

DEN ZEMĚ V ZOOPARKU

Kdy: sobota od 14.30

Kde: Zoopark Vyškov

Za kolik: vstupné 50 a 80 korun

Největší tahák: křest mláděte velblouda, úkoly a hry pro děti

PŘES URBÁNEK NA LUTRŠTÉK

Kdy: sobota od 9.00

Kde: autobusová zastávka ve Vážanech nad Litavou (Vyškovsko)

Za kolik: zdarma

Největší tahák: jarní výšlap přes kopec Urbánek u Slavkova u Brna ke studánce Lutršték na kopci Vinohrady v katastru Němčan

KONCERT NA ZÁMKU

Kdy: neděle od 17.00

Kde: hudební salonek zámku v Blansku

Za kolik: vstupné dobrovolné

Největší tahák: na programu Otvírání studánek Bohuslava Martinů

VELKOOPATOVICKÁ POUŤ

Kdy: po celý den v sobotu a v neděli

Kde: Velké Opatovice (Blanensko)

Za kolik: zdarma

Největší tahák: koncert kapely Blue Effect či Jiřího Schmitzera v sobotu od 13.00 v areálu bývalého učiliště, výstava květin, kolotoče