Starostce Bučovic Šárce Šilerové zřejmě nestačil její starostovský plat, a tak ještě v první polovině loňského roku pracovala v jedné brněnské firmě. Stejně tak si přivydělával vyškovský starosta Petr Hájek, ačkoliv jen na čtvrt úvazku. Tamní místostarosta Roman Celý naopak kromě působení ve veřejné funkci nedělal nic dalšího. Jeho dluhy v podobě bankovních úvěrů ovšem vloni šplhaly do několika stovek tisíc. Starosta Slavkova u Brna Ivan Charvát zase přiznal zbývající dluh z půjčky na sto padesát tisíc korun.

Vyškovský Deník Rovnost to zjistil z majetkových přiznání, která musí nově předkládat jak volení funkcionáři, a to starostové, místostarostové a členové městských rad, tak i vedoucí úředníci placení z veřejných peněz. Nařizuje jim to novela zákona o střetu zájmů. Všichni lidé tak mohou nahlédnout do jejich čestných prohlášení, ve kterých přiznávají vedlejší příjmy, dluhy a nově získaný majetek.

„Vyplňování čestného prohlášení jsem bral jako nutné zlo. Je to zkrátka dané zákonem. Teď do něho může nahlédnout každý, kdo se zaeviduje na našem kontaktním místě. Nevadí mi, že někdo bude nahlížet do údajů, které jsem tam napsal. Nemám co skrývat,“ uvedl například vyškovský starosta Petr Hájek.

Lidem, kteří mají zájem do majetkového přiznání komunálních politiků a vedoucích úředníků nahlédnout, stačí pouze občanský průkaz. Na sekretariátu radnice vyplní žádost o nahlédnutí do registru a získají k němu přístupové jméno a heslo. Na internetu se pak dostanou k požadovaným údajům. „Pokud ale někdo sdělí přístupová data třetí osobě nebo nějakým dalším způsobem poruší zákon, hrozí mu až padesátitisícová pokuta,“ upozornil ještě vyškovský starosta.

Kdyby například Hájek nevykonával svoji funkci na plný úvazek, údaje z jeho majetkového přiznání by tisk nemohl zveřejnit. Údaje, které uvedli neuvolnění radní a zastupitelé, si tedy zájemci mohou přečíst na radnici nebo i na internetu.

V dokumentech, které vyplňovali starostové a místostarostové, v některých případech převažovaly dluhy. Například slavkovský starosta se redakci Vyškovského Deníku svěřil, na co potřeboval půjčené peníze. „Jde o doplatek za půjčku na pořízení osobního auta,“ řekl bez okolků Charvát.

Michal Sklenář