Hrozková telefon v uplynulých dnech nezvedala. Sdílný nebyl ani místostarosta Jiří Polanský (Moravané, bezPP). V reakci na odvolání kolegyně z funkce odstoupil. „Potvrzuji, že jsme skončili oba. Víc se ale k věci vyjadřovat nechci," řekl pouze. Postu se vzdal také předseda kontrolního výboru Jindřich Svoboda. Všichni tak sice přišli o funkce, členy sedmičlenného zastupitelstva Lovčiček však zůstávají.

Na začátku volebního období nic nenasvědčovalo tomu, že se situace do roka obrátí. V zastupitelstvu byly jasně rozdělené síly. Na to, že jsou Lovčičky poměrně malou vesnicí, se zřetelně vyčlenila trojčlenná opozice proti koalici se čtyřmi mandáty. Zvrat přišel v dubnu. Koaliční zastupitelka Oldřiška Pouchlá (KSČM) rezignovala. Na její post nastoupil první náhradník ze stejné kandidátky Jaroslav Havel (KSČM, bezPP).

Převaha v opozici

Ačkoliv kandidoval za stejnou stranu jako první žena vesnice, tíhl některými svými názory spíš k opozičním zastupitelům. Převaha sil se změnila. „Nepokládám se za jejího spolustraníka. Na kandidátce jsem byl jako nezávislý a měl jsem jiné názory než starostka. Přestali jsme si rozumět v otázkách, kterou cestou se vydat. Zastávám názor, že pokud se má vesnice rozvíjet, neobejde se bez pomoci dotací. Chtěli jsme proto, aby se snažila nějaké sehnat. Odvětila však vždy tím, že zrovna není žádná vhodná. Já naopak věřím, že z nabídky pěti tisíc projektů se nějaká vybrat dá," popsal svůj postoj Havel.

Například dotaci na sanaci a odvlhčení mateřské školy tak prý nakonec sehnal jiný zastupitel. „A dalších úkolů máme před sebou hodně. Za dlouhé roky se kromě výstavby kanalizace a čistírny odpadních vod, kde už se objevují další problémy, mnoho nestihlo," zhodnotil Havel.

S novým starostou tak věří v opačný přístup úřadu. „Kdyby to tak nebylo, nemohl bych zvednout ruku pro změnu," dodal zastupitel.

Jen jeden hlas navíc tak rozhodl o tom, že Hrozková si po sedmnácti letech balí věci na lovčičském úřadu. „Odvolaná byla v poměru hlasů čtyři ku třem. Důvody k tomu byly. Obecně bych je shrnul jako dlouhodobou nespokojenost s prací vedení úřadu," sdělil nový starosta Bartoš.

Sokolovna i opravy silnic

Ani jeho vize směřování vesnice se neztotožňovala s bývalým vedením. „Je nutné obec zvelebovat a využívat krajské i evropské dotace. Představy mám jasné: rád bych se zasadil o rekonstrukci sokolovny, musíme také řešit opravy silnic a dotáhnout do konce výstavbu čistírny odpadních vod a kanalizace," naznačil, kam se chce v nadcházejících měsících ubírat.

Zatímco o novém starostovi je rozhodnuto, křeslo místostarosty zatím zeje prázdnotou. „Čeká nás jednání mezi jednotlivými politickými stranami, se kterými budeme hledat nového kandidáta. Jak dlouho to ale bude trvat, to nedokážu říct," prohlásil Bartoš.

Někteří obyvatelé vesnice jsou ze změn překvapení. Nepříjemně zaskočená je třeba Lenka Bačovská. „Po celou dobu, co byla starostkou, byla spolehlivá, ochotná a vycházela lidem vstříc. Nevím, co se děje. Nemám o tom, proč byla odvolaná, dost informací. Proto jsem trochu rozčarovaná i rozhořčená. Přijde mi, že si zastupitelé něco mezi sebou upekli a nám nic neposkytli," byla rozladěná Bačovská.

Havel uznává, že pro obyvatele Lovčiček je odvolání starostky nejspíš překvapivé. „Přestože jsme něco naznačovali, asi nepředpokládali, že to dotáhneme do konce," poznamenal Havel.