Miliony korun, za které můžou pořídit pět kilometrů nových chodníků nebo novou čističku odpadních vod, za to budou dnes demonstrovat v Praze starostové z Vyškovska. Připojí se tak ke kolegům z jiných částí státu, kteří chtějí vládu přesvědčit, aby malým obcím navýšila rozpočet.

Vláda bude totiž v nejbližších dnech projednávat novelu zákona, která určí rozdělení peněz ze státního rozpočtu do pokladen jednotlivých měst a obcí v České republice. Praha a tři další největší města s návrhem nesouhlasí, protože by přišly o miliardy. Malým obcím však má novela přinést naopak miliony.

Do Prahy vyráží i starosta Zbýšova Jaroslav Žalkovský. „Chceme vládě vysvětlit, že nemáme peníze na investiční akce, které jsou nutně potřeba. Dvacet procent obyvatel země dostává pětačtyřicet procent výdělku. To znamená, že dva miliony lidí si rozdělují skoro polovinu rozpočtu všech obcí,“ vysvětlil důvody setkání Žalkovský.

Podle starostky Lovčiček Jaroslavy Hrozkové současný stav jen podporuje korupci. „Kdyby se peníze ve fondech rozdělily přímo, nemuselo by se to dělat přes dotace. To jen vytváří korupční prostředí. Navíc v dotacích obce nikdy nedostanou zaplacených sto procent nákladů, vždy je tam spoluúčast,“ řekla starostka.

Starostům jde především o to, aby se snížil poměr mezi penězi, které dostávají čtyři největší města a ostatní obce a města. „Praha teď dostává čtyři a půl krát víc peněz než malé obce, a to je hodně nepřiměřené. Analýza Ministerstva financí udává, že by poměr měl být někde mezi dvou a dvou a půl násobkem, tak jak je to jinde v Evropě,“ uvedl předseda Sdružení místních samospráv České republiky Josef Bartoněk. Právě Sdružení místních samospráv je jedním z organizátorů průvodu starostů.

Pokud vláda novelu schválí, malým obcím narostou rozpočty o miliony až desítky milionů korun. Například Bučovicím by se rozpočet zvětšil o patnáct milionů korun, Zbýšov by mohl počítat s rozpočtem vyšším o milion korun. „To je pro nás obrovská částka, teď máme na investice tak dvě stě tisíc korun ročně. Za ten milion se v malé obci udělá klidně pět kilometrů chodníků,“ vysvětlil starosta Žalkovský.

Co by udělali s případnými penězi z přerozdělení daní, už vědí i v Lovčičkách. „Použili bychom je na novou čističku odpadních vod a kanalizaci. Vždycky je tu co zlepšovat, jenže peníze bohužel chybí. Proto bychom samozřejmě uvítali, kdyby vláda novelu zákona přijala,“ povzdechla si starostka Hrozková.

Největší přínos novely vidí starostové v jistotě, že peníze obec skutečně dostane. „Teď si sice můžeme požádat o nejrůznější dotace, nemáme však jistotu, že nám ji schválí. Když budu mít jistotu milionu korun v rozpočtu navíc, půjdu klidně i do úvěru, protože vím, že ho budu mít z čeho splatit. Nebo si budu moct požádat o dotaci z Evropské unie, kde je spoluúčast nějakých padesát procent ve výši dva až tři tři miliony korun. Na ty teď nedosáhneme, protože vlastní podíl peněz nemáme,“ zdůraznil výhodu novely starosta Žalkovský.