v Pošta nicméně nechce pobočky zavírat násilím, a proto stanovila jako podmínku souhlas obcí. Starostové obou dotčených obcí ovšem rušení odmítají.
Orlovická starostka Jana Minářová hodlá za poštu rozhodně bojovat. „V žádném případě nechceme, aby se u nás pošta rušila, uděláme všechno proto, aby v obci zůstala,” uvedla Minářová.
Záměr zavřít poštu se nesetkal s dobrým ohlasem ani v Milonicích. „Kamennou pobočku jsme zřídili teprve před dvaceti lety a určitě nechceme, aby ji zrušili,” odmítl změnu starosta Milonic Miroslav Přikryl.
Starostové při obraně svých pošt také poukazují na skutečnost, že služby milonické a orlovické pobočky neužívají pouze tamní obyvatelé. „Pošta v Orlovicích neslouží jenom našim obyvatelům, ale také lidem z Moravských Málkovic,” potvrdila Minářová. Milonickou poštu zase užívají i obyvatelé Uhřic. „Kdyby poštu zrušili, museli by lidi od nás i z Uhřic jezdit až do Nesovic, kde je nejbližší kamenná pobočka. T jsou zbytečné komplikace,” myslí si Přikryl.
Česká pošta ovšem odmítá, že uzavření pošt bude znamenat konec poštovních služeb v postižených obcích. „Nejde o rušení poboček. V obcích, které jsou na seznamu, budeme jednat o možnostech změny používání poštovní obsluhy. Tam, kde lidé pošty nevyužívají dostatečně, je chceme nahradit partnerskými místy,” řekla mluvčí České pošty Marta Selicharová.
Výdejní místo
Partnerská místa by měla vzniknout na úřadech obcí, které o poštu přijdou, nebo například v tamním obchodě nebo jiném podniku. Právě partnerská místa mají nahradit částečně nebo plně funkci zavřených pošt. „Jsou dvě možné formy partnerství. V obci můžeme zřídit takzvané výdejní místo. V takovém případě bude obec objíždět motorizovaný pošťák a lidem, které se zásilkou nezastihne doma, ji nechá na výdejním místě. Druhou variantou je takzvaná Pošta – Partner na úřadě, nebo jinde v obci, která bude vykonávat stejné služby jako dnes pošta,” vysvětlila Selicharová.
Mluvčí přitom potvrdila, že se Česká pošta chce s obcemi dohodnout. „Seznam pošt, kterých by se změny měly týkat, jsme právě kvůli tomu zveřejnili s dostatečným předstihem před plánovanými změnami. Teď nás čekají jednání se zástupci obcí,” uvedla Selicharová.
Starostové proto zatím čekají, s čím pošta přijde. „Ještě vůbec nemám představu, jestli pro nás partnerská spolupráce bude přijatelná, uvidíme až podle toho, co nám o projektu řekne pověřený pracovník pošty,” řekl Přikryl. Na výsledky jednání jsou zvědaví také v Orlovicích. „V jiných obcích to už funguje, tak uvidíme, s čím konkrétně přijdou. Každopádně budeme ale usilovat o zachování poštovních služeb u nás,” dodala Minářová.
Partnerských míst už v minulosti zřídila Česká pošta na celém území České republiky padesát. Lidé jsou s nimi podle informací pošty spokojení. „Lidem v jednotlivých obcích jsme připravili k vyplnění dotazníky založené na systému školního známkování. Výsledná známka byla lepší dvojka. Z dotazníku také vyplynulo, že se služby pošty v daném místě zlepšily,” dodala Selicharová.