Starostové z regionu si krok chválí. Spolupráci s policií nepovažují za špatnou, aktuální informace jim ovšem scházejí. „Chybí někdo, kdo by nám informace podal. Zřejmě není čas ani peníze a to je problém," sdělil starosta Zbýšova Jaroslav Žalkovský.

Podle jeho názoru je starosta svým způsobem zodpovědný za bezpečí v obci. Za současné situace se mu prý nepracuje snadno. „Sám si dávám pozor třeba na podomní prodejce nebo na podezřelá auta. Předáváme si také avízo s ostatními starosty, když se něco děje, ale policie se ozývá zoufale málo. Když třeba někomu ve vesnici vykradou auto, tak o tom vůbec nic nevím," pokračoval Žalkovský.

Agresivní sprejeři

Zdůraznil, že chápe případy, kdy policie nesmí z taktických důvodů prozradit podrobnosti. Je ale podle něj důležité, aby upozorňovali například v situaci, kdy lidem hrozí nebezpečí. Jako v případě gangu vandalů, kteří letos v lednu ve zbýšovské stanici zastavili vlak a následně ho počmárali. Po lidech, kteří se jim v tom snažili zabránit, pak dokonce házeli kameny. Sprejeři poté z místa utekli právě směrem ke Zbýšovu.

Že povinnost informovat starosty obcí v Jihomoravském kraji neplatí, potvrdila policejní mluvčí Petra Ledabylová. „Jihomoravská policie zatím systém vyrozumívání starostů nemá. Nyní informujeme pouze v konkrétních případech na základě vlastního uvážení. Například při nálezu většího množství munice, nebo pokud někoho pohřešujeme," prohlásila.

Zbýšovský starosta přitom upozorňuje také na další problémy. „Když s policií spolupracujeme a nahlásíme nějaký případ, tak se často ani nedozvím, jak to celé vůbec dopadlo. Nemám zpětnou vazbu, takže pro příště nevím, jestli má smysl něco nahlásit," naznačil Žalkovský.

K horší komunikaci se ozývají hlasy i z jiných částí regionu. „Někdy se mě lidé ptají, proč po obci jezdí policejní auto. Jenže já o tom nic nevím a nemůžu jim odpovědět. Situace je složitá také při řešení přestupků u komise, za které obec platí, protože se týkají našeho obyvatele. Od policie přitom nemám informace o tom, co konkrétně se řešilo," poznamenala starostka Krásenska Hana Šíblová.

Právě některé případy by se neměly opakovat díky zmíněné dohodě Svazku obcí a měst s resortem vnitra. „Domluvili jsme se na tom, jak bude komunikace fungovat. Pokud se stane závažná věc na katastru obce a policie, případně hasiči vyhodnotí, že jde o skutečnost, a nikoli planý poplach, informují starostu a hejtmana, aby věděli, co se děje," uvedl v tiskové zprávě ministr vnitra Milan Chovanec.

Podobný systém využívají jihomoravští hasiči. „Funguje už několik let. Při požáru se jednotkám dobrovolných hasičů posílají textové zprávy a je možné SMS zaslat i zástupci obce, které se požár týká. On tak v podstatě dostane esemesku o výjezdu. Navíc v případě mimořádných událostí naše informační středisko kontaktuje starosty ještě telefonicky," přiblížil mluvčí krajských hasičů Jaroslav Mikoška. Zprávy však nejsou automatické. Podle mluvčího si o ně zástupci obcí musí žádat, jelikož hasiči na ně potřebují kontakt.

Fungující spolupráci s hasičským záchranným sborem potvrzují také zástupci obcí. „Před několika dny u nás hořel dům. Bylo to v noci. Hasiči zavolali a o zásahu mě informovali. Ve dne se o něčem takovém dozvím v podstatě automaticky, v nočních hodinách je to jiné. Já jsem pak ze zákona povinný jim zajistit například odpočinkovou místnost," prohlásil starosta Kojátek Lubomír Pukl.

PAVLÍNA VÁŽANOVÁ