„Na příštích sedm let do České republiky poteče prostřednictvím Evropské unie mnohem víc peněz, než v minulosti uvolňoval státní rozpočet. Aby se peníze dostaly až do vesnic na Vyškovsku, je třeba si o ně umět požádat,“ řekl Jiří Pospíšil z mikroregionu Větrník, který má zkušenosti s několika desítkami projektů na Vyškovsku hrazených z dotací.

Mnohá zastupitelstva ale nedokáží projekty připravit. Na vině je podle Pospíšila například zříkání se odpovědnosti za konkrétní rozhodnutí, chybějící rezervy na placení projektů, malé zapojení neziskového sektoru, a také malé zkušenosti a odvaha.

„V minulém rozpočtovém období Vyškovsko zůstalo hodně za svými možnostmi,“ připomenul Pospíšil.

Aby příští léta vyzněla pro vesnice regionu radostněji, připravil Větrník ve školícím středisku v Rostěnicích vzdělávací kurz s názvem Víme co chceme. Téměř šest desítek pracovníků obecních úřadů se učilo tvořit projekty a připravit je na čerpání peněz z Evropské unie.

„Obce Vyškovska připravily celkem osmapadesát projektových záměrů. Celkem na ně žádají o téměř dvě stě milionů korun. Pokud se podaří uskutečnit alespoň část z nich, pak jsme cíl kurzu naplnili,“ řekl Pospíšil.