Výrazně se však situace změnila třeba v Holubicích. Dosavadního starostu Rudolfa Pěršalu a místostarostu Stanislava Přibyla vystřídalo nové vedení. „Na ustavujícím zasedání nového zastupitelstva obce v Holubicích zastupitelé zvolili starostou obce Václava Ondráčka a místostarostou Vojtěcha Adámka.Obec povede v čele se starostou pětičlenná rada obce,“ informoval kronikář obce Bohumil Robeš.

Změn se dočkali i v Brankovicích. Tamní starosta Josef Hlaváč chtěl po pětatřiceti letech politiky nechat. Nakonec šel do voleb znovu, ale s podmínkou, že už nechce být starostou. Zastupitelé mu vyhověli. „Volby jsme vyhráli, s ostatními stranami jsme se dohodli, a ty dodržely svoje slovo. Stal jsem se místostarostou a novým starostou je Vladimír Procházka,“ vypověděl Hlaváč.

Uznání obyvatel má i starosta moravských Málkovic, který se podle informací z úřadu stal už po páté starostou. Zajímavá změna se udála na postu místostarosty. Místo Karla Jenerála nastoupili hned dva muži, kteří si rovným dílem rozdělí jeho plat. A to Zdeněk Kudlička a František Přikryl.

Lehce si pohoršil bývalý starosta Hoštic-Heroltic Jaroslav Strašák. Nyní je místostarostou. „Jednání byla standardní. Starostkou je nyní Naděžda Suchomelová za Nestraníky a já jsem místostarosta. Máme také tři nové radní a asi polovinu zastupitelstva,“ prozradil Strašák.

Dražovice v ženské režii

Post starosty si udržel Habrovanský starosta, došlo u nich ale také ke střídání místostarosty. Přesto se na změnách zastupitelé podle starosty shodli. „V Habrovanech zůstávám starostou. Neuvolněného místostarostu bude dělat Zdeněk Slavotínek. Zastupitelé se na všem domluvili,“ uvedl Dvořáček.

Třeba v Dražovicích ale lidem povládnou ženy. „Starostkou Dražovic zůstávám. Máme ale novou místostarostku z řad Nestraníků, a to Dagmar Hanákovou. Nestraníci totiž získali hned po KDU-ČSL nejvíc hlasů,“ řekla starostka obce Dražovice Miloslava Svobodová.

Ženskou nadvládu ale voliči rozlouskli v Moravských Málkovicích. Do čela obce se letos dostal muž. „Místostarosta Hana Trněná už letos nekandidovala. Ráda by se věnovala své rodině. Práce pro obec totiž zabere dost času. Novým místostarostou se stal Zdeněk Hégr. Starostkou jsem i pro toto období já,“ informovala málkovická starostka Marie Hrubá.

Staronové vedení mají naopak v městyse Švábenice. „Zastupitelstvo proběhlo v klidu. Vedení se nezměnilo. Post starosty jsem tedy obhájil, stejně tak místostarostou je Jiří Orel,“ uvedl starosta Josef Kubík.

Změna se nekonala ani v Pustiměři. „Vyměnil se pouze jeden člen rady. Jinak jedeme dál ve stejném složení,“ zmínil pustiměřský starosta Miloš Nevřala. Místostarostou tedy zůstává Milan Hynšt.

Jasno o vítězi voleb měli třeba v Medlovicích, kandidátku podala totiž jen ČSSD v čele se současným starostou Bohuslavem Klemsou, který svůj post obhájil. Práci místostarosty bude vykonávat Josef Zlámal.