V boskovickém Zámeckém skleníku ji už v pátek zahájí skautský ples. Jeho tématem bude mafie. „V Boskovicích žádný jiný tematický ples není, zkoušíme to poprvé. Mafii jsme zvolili proto, že je to chytlavý námět a dá se do něj snadno stylizovat. Doporučujeme oblečení laděné do třicátých let dvacátého století. Atmosféru dokreslí swingová hudba. V tomto stylu bude pojaté i předtančení a workshop, ve kterém se zájemci naučí základní swingové kroky," pozval na ples jeden z organizátorů Václav Klíč. Příchozí se mohou těšit také na celovečerní mafiánskou hru, při níž se zapojí do vendety proti jiné mafii.

Skauti v pátek otvírají plesovou sezonu také v Jedovnicích. Indiánský bál pořádá Skautské středisko Jedovnice od osmi hodin večer v kulturním domě. Příchozí se mohou těšit na jedovnickou polonézu, různé hry o věcné ceny a pořadatelé slibují i kouzelníka. K tanci a poslechu zahraje kapela Stereo.

Kdo si chce na plese i pochutnat na něčem dobrém, může v sobotu vyrazit třeba na myslivecký bál do Vanovic. V kulturním domě jej už potřinácté pořádá myslivecké sdružení Vanovice-Borotín. „V kuchyni nabídneme řízky ze zvěřiny, srnčí guláš nebo výpečky z divočáka se zelím," vyjmenoval předseda sdružení Pavel Sládek. Lákavá bude i tombola. Výherci hlavních cen si odnesou například laň jelena siky, daňče, zajíce či bažanty. K tanci a poslechu zahraje skupina Slza Petra Křivinky.

S kapelou Mira Band se pak v sobotu lidé budou bavit na dalším stejně zaměřeném bále, tentokrát už na Vyškovsku. Pátý myslivecký ples se uskuteční v Katolickém domě v Bučovicích. Začne o půl osmé večer a kromě jiného se příchozí můžou těšit na zvěřinové menu, které je v ceně vstupného.

Kdo má rád folklor, zřejmě upřednostní XXXII. hanácký bál, který odstartuje v sobotu v osm večer v Besedním domě ve Vyškově. Kromě Hanačky z Břestu, která bude tanečníky provázet celý večer, vystoupí i vyškovský folklorní soubor Trnka a Rychtářovská chasa.

Na řadě míst zazní také tříkrálové a novoroční koncerty. Třeba v letovickém kostele svatého Prokopa se v neděli od tří hodin odpoledne představí hned několik pěveckých sborů. Pod vedením Marie Nečasové zazpívají dětské sbory Carmina a Sluníčko, které vystřídá Komorní pěvecký sbor Carpe diem a Smíšené pěvecké sbory Bohuslava Martinů Letovice a Vlastimil Vanovice. Posluchači se v jejich podání mohou těšit na vánoční písně a spirituály, ale také na Českou mši vánoční od Jakuba Jana Ryby.

Zaposlouchat se do tónů písní Karla Hašlera, Jaroslava Ježka nebo také Louise Armstronga pak můžou v neděli lidé, kteří dorazí na Tříkrálové posezení do Křenovic na Vyškovsku. Podtitul akce zní Vzpomínka na třicátá léta a nebude chybět ani dobová módní přehlídka. „Manželka zpěváka a zároveň moderátora, který programem provede, sbírá historické klobouky, takže v přestávkách mezi písněmi je bude přítomným prezentovat," sdělil křenovický starosta Jaromír Konečný s tím, že setkání odstartuje ve tři hodiny odpoledne ve Společenském sále ve Václavské ulici.

Akce bude v podstatě tečkou za tříkrálovou sbírkou, která se třeba právě v Křenovicích uskuteční v sobotu, koledníci vyrazí v jednu hodinu odpoledne.

Stejně jako se rozjíždí plesová sezona pro dospělé, nezapomínají organizátoři ani na děti. Na tradiční karneval, který ovšem letos zaznamená změnu, se v sobotu můžou těšit nejmenší v Ivanovicích na Hané. Program, který řadu let zajišťovali hasiči, se odehraje pod taktovkou vyškovského střediska volného času Maják. „Ke změně jsme nepřistoupili proto, že bychom s hasiči byli nespokojení. Už před rokem nám sdělili, že letošní program nebudou moci připravit," přiblížila za organizátory pracovnice ivanovické radnice Gabriela Hladká.

Účastníci se ale stejně jako loni můžou těšit na hry a soutěže o ceny. „Tombolu nemáme, věcné odměny dostanou právě za účast v soutěžích. Stejně jako sladkosti," dodala Hladká s tím, že hudba bude reprodukovaná a děti budou mít vstup zdarma. Dospělí zaplatí pětadvacet korun.