Podle mluvčí Slavkova Veroniky Slámové už bezprostřední nebezpečí nehrozí díky spolupráci s odbornou firmou. „Minulý týden stavaři navrtali piloty, do kterých usadí rámy. Ty budovu zpevní a zamezí jejímu sesuvu směrem do ulice,“ vysvětlila mluvčí. Práce by měli dokončit v následujících dnech. Lidé by však neměli vstupovat za zábrany.

Situace vyvolala mezi mnohými rozhořčení. „Dům se nechal tak dlouho chátrat, až z něj zbylo to co je dnes, ruina!“ postěžoval si například Roman Andrla. Také Alena Bečková je kritická. „Raději to zbourají než aby se o to starali,“ podotkla žena.

Ilustrační foto.
Obchvat u Manerova dostal od úřadu zelenou. Lépe propojí Vyškov a Bučovice

Podle Slámové vinu město nenese. „Slavkovská památková zóna je ročně opravována jak z městského, tak státního rozpočtu. Zachraňujeme barokní sochy, připravujeme další projekty,“ sdělila. Už v roce 2008 s ohledem na stav rozhodovali ve městě o demolici domu. „Chtěli však zachránit alespoň ty nejcennější části,“ podotkla.

Situaci komplikuje řízení o udělení statusu památky Ministerstvem kultury. Dle zákona se do rozhodnutí musí město k domu chovat tak, jako by to památka byla. „To bude vzhledem k jeho stavu už velmi nákladné,“ informovala Slámová. Ve městě stále usilují o získání povolení k demolici. Ochrana ministerstva se však vázala na dům jako celek včetně krovu a střechy, které mají být zdrojem potíží.

Podle mluvčí ministerstva kultury Petry Hrušové přitom ještě není možné předjímat, jestli dům památkou skutečně bude. „V nejbližších dnech ho posoudí statik se specializací na památkové obnovy domů. Zhodnotí, jestli jsou možné opravy při zachování historické hodnoty,“ sdělila Hrušová.

Ilustrační foto
Škola ve Švábenicích má přesné hodiny. Nastavují se samy

Opoziční zastupitel Ivan Charvát postup města podporuje. „Vzhledem k současnému stavu bude zachování domu příliš drahé,“ potvrdil Charvát. Líbil se mu přitom nápad vybudovat na místě novou knihovnu. Současné plány města jsou však odlišné. „Přikláníme spíše k využití pro městský úřad, který je roztříštěný v několika budovách,“ dodala Slámová.

O budoucnosti historického, ale značně zchátralého domu, není rozhodnuto.