V chatách rekreační oblasti přírodního parku Oslava budou jednou možná plavat sumci a štiky. Hrozí, že je zaplaví velká nádrž po stavbě přehrady na stejnojmenné řece. Podle odhadů expertů ministerstva zemědělství budou za třicet let současné zdroje kvůli klimatickým změnám schopné pokrýt jen asi polovinu dnešní spotřeby vody. Úředníci proto na jižní Moravě navrhli deset míst pro nové přehrady.

A jedno je na Brněnsku právě na řece Oslavě. Pokud tam vznikne přehrada, vodě kromě osmi celoročně obývaných domů ustoupí téměř 180 chat. „S plánem na stavbu přehrady nesouhlasíme. Postihla by oblast přírodního parku Oslava s vyhlášenou chatovou oblastí,“ upozornil starosta obce Nová ves Jan Dobrovolný.

Omezení pro obce

Mluvčí ministerstva zemědělství Radek Ležatka obce uklidňuje. „Je to jen podklad pro obce a kraje, aby vybraná místa ve svých územních plánech vedly jako rezervu a nevznikaly tam například velké průmyslové objekty nebo nové cesty,“ řekl Ležatka.

Stát se tak podle něj chce pojistit proti drahým výkupům v případě, že stavba přehrad dostane zelenou. Přestože obce musejí s případnou stavbou přehrad už dnes počítat v územních plánech, nic tam podle Ležatky neomezuje stavbu rodinných domů. „Pro klimatické změny pracujeme s horizontem padesáti až sta let,“ tvrdil.

Zpráva o tom, že kousek za obcí může v budoucnu na řece Bobravě vzniknout přehrada, tak nezneklidňuje místostarostu Ořechova na Brněnsku Tomáše Dudíka. „Úvahy o tom se vedou snad už od dob totality. Myslím, že je to nesmysl. Bobrava nemá takovou sílu, aby velkou vodní nádrž zaplnila,“ podotkl Dudík.

Omezení se nebojí. Oblast vymezená pro přehradu je totiž mimo zastavěné území. „O možnosti stavby budoucí přehrady víme už dlouho, nikdy jsme tam nic neplánovali. Přehrada by ale zničila velký kus krásného lesa,“ objasnil Dudík.

Obce na jižní Moravě, jejichž území případná stavba přehrad zasáhne.