Státní maturity se totiž negativně zapsaly do povědomí lidí rychlými a neplánovanými změnami pravidel. „Mnoho studentů si například zvolilo těžší verzi maturity pro nepovinné předměty, protože počítali s tím, že případný neúspěch jim nikdo na maturitní vysvědčení nezapíše. Jenže v březnu nám v Cermatu, který maturity připravuje, řekli, že na maturitním vysvědčení bude uvedeno i případné neúspěšné složení nepovinné zkoušky,“ postěžoval si ředitel bučovického gymnázia Jiří Vlček.

Ředitel by považoval za férové jednání, kdyby se teď studenti mohli zpětně rozhodnout, jestli nepovinnou část maturity vůbec skládat chtějí. „Takhle mají jedinou možnost – donést omluvenku od lékaře a ke zkoušce nepřijít. Jinak se jim případný neúspěch objeví na maturitním vysvědčení, i když do průměru se započítávat nebude. Přitom jde o dokument, který s nimi bude celý život,“ podotkl Vlček.

Studenti také dosud nevědí, co získají, pokud si vyberou těžší formu zkoušky. „Původně se třeba předpokládalo, že k výsledkům budou přihlížet při přijímacím řízení vysoké školy. V současnosti se však k tomu kloní jen dvě vysokoškolské fakulty u nás,“ dodal Vlček.

Také jiní ředitelé jsou z chystaných státních maturit nervózní. „Nejvíce nám vadí administrativní náročnost a neustálá změna formulářů,“ řekl ředitel Integrované střední školy ve Slavkově Josef Smékal.

Podobného názoru je také ředitel vyškovského gymnázia Václav Klement. „Nové maturity jsou hodně technicky náročné. Dřív studenti už konkrétní den věděli, jak dopadli, nyní budou téměř měsíc čekat na výsledky. A do toho jim ještě vstupují přijímací zkoušky na vysoké školy,“ vyzdvihl Klement další nevýhodu nových maturit.

Přesto si myslí, že to jeho žáci zvládnou. „Protože máme stanové termíny, které musí znát i studenti, například konkrétní čas ústní zkoušky, jsme na naší škole plně připraveni. V podstatě bychom mohli začít už zítra,“ dodal Klement.

Nastínil také harmonogram letošních maturitních zkoušek na vyškovském gymnáziu. „V týdnu od 16. května čeká studenty profilová část maturity, tedy v podstatě ústní část připravená školou. Týden nato budou další ústní zkoušky, tentokrát státní,“ řekl ředitel.

Od 30. května pak studenty čeká obávaná písemná část státní maturity. Výsledky bude nutné naskenovat a odeslat ke zpracování. V pátek 17. června dorazí výsledky, víkend bude patřit tisku maturitních vysvědčení. Až v pondělí 20. června se tak studenti konečně dočkají slavnostního předání.

Někteří studenti už teď nervozitou téměř nespí, jiní se zkoušky nebojí. „Státní maturita mi nevadí, myslím si, že jsem na ni dobře připravená,“ uvedla například studentka zemědělsko-ekonomické školy ve Vyškově Hana Machalová. Dodala, že předpokládá, že jí příprava na státní maturitu pomůže při přijímacích zkouškách na vysokou školu.

Školy v Bučovicích, Slavkově u Brna i Vyškově si už loni na podzim vyzkoušely nové maturity nanečisto. Jak potvrdili jejich ředitelé, cílem bylo ověřit si především administrativní a technickou náročnost letošní novinky. Studentům tento test kromě prověření jejich znalostí umožnil poznat konkrétní způsob, jak se bude státní maturita skládat.

Výsledek ředitele potěšil. „Při testu státní maturity jsme měli stoprocentní úspěšnost. Většina studentů zvolila lehčí verzi,“ sdělil ředitel vyškovského gymnázia Klement. Co se týče letošních ostrých státních maturit, ředitelé předpokládají, že úspěšnost bude korespondovat s profilovou částí zkoušky, která je v kompetenci konkrétních středních škol.

ROMAN VOLEK