„Mezi Příhonem a školami chodník vůbec není. Děti tam musejí chodit po silnici, což je pro ně nebezpečné. V centru města, kde se nejčastěji pohybuji, jsou ale chodníky celkem opravené,“ uvedl třeba Martin Stříž z Bučovic.

Další obyvatelce města, Dagmar Machalové, scházejí chodníky v Ztracené ulici. „Radnice s tím dlouhá léta nic nedělá. Nejenže chybí chodník, ale i silnice je v katastrofálním stavu,“ dodala Machalová.

Vzhledem k tomu, že město zatím nemá rozpočet, úředníci na odboru rozvoje a výstavby městského úřadu nemají ještě představu o penězích, které město vyčlení na výstavbu chodníků v letošním roce. „Nemůžeme předjímat, co se bude stavět, dokud zastupitelé neschválí rozpočet. Žádné projekty výstavby chodníků zatím zpracované nejsou,“ podotkl vedoucí bučovického odboru rozvoje a výstavby Roman Seitl.

Podle místostarosty města Jiřího Horáka technické služby města zajistí opravy nynějších poškozených chodníků. Na budování nových komunikací však chybí v rozpočtu peníze. Město se tak pokusí získat dotace z jiných zdrojů. „Chtěli bychom vybudovat chodník z Bučovic do Klobouček, ale jedná se o náročnější stavbu, takže v letošním roce se nám to zřejmě nepodaří. Problém s chodníky v Marefách a Černčíně vyřešíme pravděpodobně v příštím roce, v závislosti na dobudování kanalizace,“ informoval Horák.

Podobné nesnáze s chodníky jako v Bučovicích mají i v sousedním Slavkově. „Denně chodím Sušinovou ulicí, kde jsou chodníky ve velice špatném stavu. Při dešti se tam pohybují jednotlivé části dlažby a člověk má co dělat, aby se neušpinil,“ svěřila se například Hana Urbanová.

Podle vedoucího odboru investic a rozvoje města Petra Lokaje v letošním ani příštím roce neplánuje město jakoukoliv výstavbu nebo větší rekonstrukci chodníků. Kvůli nedostatku peněz. „Budeme zajišťovat jen drobnější opravy a nutnou údržbu, tak jako každý rok,“ oznámil vedoucí technických služeb města Radoslav Lánský.

Michal Albrecht