„Zákon nám situaci rozhodně neulehčuje. Dává příliš mnoho prostoru firmám, které o zakázku stojí, k tomu, aby výsledek řízení oddalovaly. A tahle zakázka je velká, přihlásilo se nám celkem sedmadvacet firem. Kvůli množství jejich dotazů a připomínek se stále oddaluje druhé kolo výběrového řízení," popsal problém místostarosta obce Jiří Pindryč.

Holubickému vedení tak stále leží na stole nepodepsaná smlouva na zakázku za takřka sto milionů korun. Výši ceny znatelně ovlivňuje fakt, že v katastru Holubic se nachází dálnice a silnice druhé a třetí třídy. Kvůli nim se cena stavby zvyšuje až o sto procent.

Kromě toho bude budoucí kanalizace mnohem delší než u podobně velkých vesnic. „Celková délka se vyšplhá až na osm a půl kilometru. K tomu ještě budeme stavět čističku odpadních vod. Je to velká akce a už nám na ni zbývá jen něco málo přes rok," upozornil Pindryč.

Přitom se podle něj nezačne ani v dohledné době. „Dalším zamýšleným termínem začátku stavby bylo 1. září, ale ani ten nejspíš nevyjde. Po druhém kole výběrového řízení ještě následuje odvolací lhůta. Když se někdo odvolá, opět se všechno oddálí. Na jednu stranu po nás stát chce, abychom kanalizaci postavili co nejdřív, na druhou nám to zákonem ztěžuje," poukázal místostarosta.