Nesovický starosta Vítězslav Reška doufá, že problémů bude co nejméně. „Bohužel při každé stavbě vznikají komplikace, úplně vyhnout se jim nedá. Na druhou stranu, kanalizaci děláme pro celou obec, přinese lepší životní prostředí, lidem zpříjemní život, a tak věřím, že budou trpěliví," řekl Reška.

Připomněl, že stavba kanalizace a čističky odpadních vod a rekonstrukce křižovatky jsou na dlouhou dobu poslední velké projekty v Nesovicích. „Bohužel se sešly v jednom roce, protože se v obou případech čekalo na peníze, ale to prostě neovlivníme," podotkl starosta.

Kanalizace vyjde celkem na 106 milionů korun, většinu zaplatí dotace. „Ve zmíněné částce jsou započítané i přípravné práce, dokumentace a také rezerva," řekl Reška. Jaké ulice kvůli stavbě zavřou a kdy se to stane, zatím upřesnit nedokázal. „Teď čekáme, až nám zhotovitelská firma dodá harmonogram prací. Chceme lidi informovat s dostatečným předstihem, a to jak osobně nebo na zasedání zastupitelstva, tak prostřednictvím internetu," uvedl starosta.

O měsíc delší

V současné době Nesovice nejvíc tíží uzavírka části silnice II/429 od křižovatky s mezinárodní silnicí I/50 směrem na Vyškov. Ta se navíc o měsíc protáhne. „Původní harmonogram počítal se započetím prací v letošním roce v průběhu nebo koncem března. Nepříznivé počasí však způsobilo zdržení, takže stavba začala až na přelomu dobna a května. Měsíční zdržení se tak projeví i v době trvání uzavírky, která skončí až 31. srpna," informovala mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Právě uzavřená silnice může komplikovat stavbu kanalizace. „Cesta na Vyškov bude trochu problém, protože je to jediný přístup pro svoz materiálu. Bude se to tedy muset sladit s pracemi na křižovatce. Ale pokud vím, obě dodavatelské firmy už začaly nějakým způsobem situaci řešit," doplnil starosta.

Na obě stavby se v obci čekalo mnoho let. Přestavba křižovatky má zajistit větší bezpečnost, kanalizace zase zlepšit komfort lidí a ochránit životní prostředí. Ne každý tomu ale věří. „Bojím se, že to všechno dopadne velmi špatně. Přestavba křižovatky měla být pro obec, ale mám z toho pocit, že jí nepřinese nic dobrého," podotkl jeden z obyvatel Nesovic, který odmítl zveřejnit jméno, redakce ho však zná.

Také z kanalizace má obavy. „Jestli bude vedení obce stále tak laxní, jako je teď, budeme ji sice mít, ale nádavkem k tomu rozbité chodníky a cesty a nepořádek v obci. A jak to bude vypadat v Letošově, kde jsou cesty úzké, to si ani neumím představit," dodal muž.

Starosta však slibuje, že obec bude po skončení staveb v pořádku. „Bude to nepříjemné období, ale nedá se nic dělat. Některé ulice budou neprůjezdné, doprava po obci bude bohužel méně pohodlná, ale výsledek za to podle mého názoru stojí," řekl Reška.