„Ještě nejsme ve vyloženém časovém presu, takže není třeba panikařit. Jedná se pouze o přízemní stavbu, kterou lze za nějaký ten půlrok zvládnout. Jestliže bude panovat mírná zima, podobně jako minulý rok, neviděl bych v tom problém," naznačil holubický místostarosta Jiří Pindryč.

Zdržení zahájení prací bylo podle něj nezbytné. „Firma, která nám zadávala výběrové řízení, ho opomněla vyvěsit na portálu Regionálního operačního programu, odkud čerpáme dotace. Z toho důvodu by nám program zkrátil dotaci o pětadvacet procent, což pro nás bylo pochopitelně nepřijatelné. Budova přijde na takřka deset milionů korun bez daně," upřesnil Pindryč.

I se zahradou

Starosta vesnice Stanislav Přibyl označil projekt za nutný z důvodu několikaletého nedostatku míst v současném zařízení pro předškoláky. To má kapacitu devětatřicet dětí. Nové oddělení, které bude spojovacím krčkem navazovat na současnou budovu, by mělo kapacitu navýšit až na osmapadesát míst.

Součástí výstavby bude mimo jiné také úprava zahrady společné pro základní i mateřskou školu. „Nyní se na zahradě nachází provizorní hřiště s několika herními prvky. Ty by se měly dočkat opravy. Nově by tam pak měly vzniknout hned dvě nové hrací plochy, jedna s umělým povrchem, která bude sloužit školáků a druhá pro předškoláky. V zahradě také vznikne rozběhová dráha s doskočištěm," vyjmenoval místostarosta.

Díky nové budově se zároveň uvolní jedna místnost pro základní školu. „To znamená, že místo současných čtyř místností pro pět tříd budeme mít pro každou třídu zvlášť učebnu, což je samozřejmě pozitivní pro výuku," prohlásil starosta Přibyl. Dosud musely být čtvrtá a pátá třída spojené.

Takřka všechny změny se projeví až po dostavění nové budovy, tedy ve školním roce 2015/2016.