Obálky s uchazeči o zakázku rozlepovali v Hvězdě minulý týden. „Právě na dnešek máme naplánované předání pozemku. Dělníci by měli být hotoví do konce března," informoval ředitel Domova Hvězda Pavel Ševela.

V závěru roku hvězdlickému penzionu přistála na účtu dotace od kraje, který pozemek pro budoucí domov důchodců v Bučovicích vlastní, a to milion dvě stě tisíc korun. „Rekonstrukce stráně však bude stát o několik set tisíc korun víc. Vybraná stavební firma se zavázala, že se vejde do částky milion šest set padesát tisíc korun. Nikdy však není jasné dopředu, co všechno se při stavbě může přihodit," naznačil Ševela.

Chybějící peníze, tedy čtyři sta padesát tisíc korun, Hvězda získá od bučovické radnice. Její vedení na svém posledním zasedání schválilo šestisettisícovou dotaci. „Pokud by konečná částka překročila původní výši, museli bychom zřejmě požádat o další peníze kraj," připomněl Ševela.

Podle mluvčího krajského úřadu Jiřího Klementa je stavba opěrné zdi první fází výstavby domova důchodců ve městě. „Kraj tak zahájil přípravnou fázi, která předchází vlastní stavbě. Ta díky stabilizaci krajského rozpočtu na letošní rok zůstává prozatím v takzvaném Zásobníků akcí pro úvěrové financování," řekl Klement. Dodal, že svah se nachází nad budovou bývalých jeslí, které mají po přestavbě sloužit jako domov důchodců.

Jestli stihne kraj domov důchodců postavit letos, to zatím není jisté. Peníze má údajně vyčleněné už déle než rok. Domov důchodců by měl mít asi třicet lůžek. Jeho součástí bude i lékařská služba. Klienti si budou moct vybírat mezi patnácti jednolůžkovými a osmi dvoulůžkovými pokoji s vlastním hygienickým zázemím.

Budova s bezbariérovým přístupem bude mít čtyři podlaží, vlastní kuchyň i prádelnu. Technické zázemí domova, kanceláře a rehabilitace by měly být umístěné v jednom podlaží, zbývající tři patra poslouží k ubytování. Přestavba bývalých jeslí bude stát několik desítek milionů korun a celou ji zaplatí kraj.

Kdo bude v domově bydlet a podle jakých kritérií bude jeho vedení obyvatele vybírat, zatím není jasné. „Přidělování míst bude plně v kompetenci ředitele zařízení. Vedení nového domova důchodců jmenuje kraj po kolaudaci stavby," uvedl před časem bučovický místostarosta Jiří Horák. Slíbil však, že by při rozdělování míst neměli přijít zkrátka místní obyvatelé, kteří na podobné zařízení čekají. „Kraj dal na jednom z jednání najevo, že dané zařízení bude sloužit především lidem z Bučovic a jejich místních částí," uzavřel Horák.