Stavba, které Vyškované neřeknou jinak než rotunda, je ale prázdná a pomalu chátrá. Vyškovská radnice plánuje její rekonstrukci. Sloužit bude k nejrůznějším společenským a kulturním účelům. Objekt patří k areálu zámku, býval součástí jeho opevnění. Horní patro kdysi zničil požár.

Před řádkou let ještě takzvaná rotunda sloužila jako zasedací místnost policie, pak upadla v zapomnění. „Abychom objektu vrátili památkovou hodnotu, nechá radnice opravit střechu, podlahy i zdivo. Počítáme s tím, že rekonstrukce bude stát osm set osmdesát tisíc korun. Z toho čtyři sta tisíc korun by měla pokrýt dotace z ministerstva kultury,“ řekl vyškovský starosta Petr Hájek.

Nutné je opravit nejenom takzvanou rotundu, ale také její zadní trakt. To si vyžádá další tři miliony korun. Město nechá zbourat staré městské garáže, které ke stavbě přiléhají. Pak má v plánu přistavit místnost, jež bude zázemím pro návštěvníky. „Vzniknou tam také šatny, toalety a zasedací místnost, a to i pro hendikepované,“ doplnil starosta.

Právě neziskovým organizacím podobná místnost ve Vyškově chybí. Prostor, který je umístěný mimo areál městského úřadu, navíc v těsném sousedství parkoviště, bude pro ně mnohem snadněji přístupný.

Závěrečnou tečkou v rekonstrukci bude úprava vjezdové brány do areálu.