DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Znehodnotí krásnou podívanou ze zámku do širokého okolí. Zasáhne do pohledové osy aleje a tím naruší pohled na památku. To jsou argumenty proti stavbě protihlukové stěny ve Slavkově. Brojí proti ní nejen vedení slavkovského zámku, ale také památkáři. Moc se nezamlouvá ani městu.

Protihluková stěna má z rozhodnutí Ředitelství silnic a dálnic vzniknout u silnice I/50 u takzvaného holubického kopce. „Na základě doporučení hygienické stanice jsme si nechali udělat hlukovou studii daného místa. Ta prozradila, že v oblasti jsou překročené hlukové limity. Jediným možným opatřením je protihluková stěna,“ uvedla pracovnice Ředitelství silnic a dálnic Věra Hoderová.

Stavba má ve městě vzniknout do roku 2011. Silničáři předpokládají, že záměr do té doby stihnou uskutečnit. Jednoduché to ovšem podle všeho mít nebudou.

Stěna má totiž vzniknou v zóně Slavkovského bojiště, které je památkově chráněné. Navíc vyroste poblíž zámku. Už nyní jsou tedy proti stavbě památkáři. „Naše stanovisko je poměrně složité. Rozhodně nedoporučujeme záměr uskutečnit tak, jak je nyní v plánu. Požadujeme jeho přepracování, aby stěna nezasahovala do pohledové osy aleje,“ vysvětlil pracovník Národního památkového ústavu Brno Martin Číhalík.
Podle něj totiž není nutné, aby stěna byla tak dlouhá a narušovala pohled na zámek. „Chceme, aby končila u protilehlých domů. Není potřeba, aby vedla ještě dál,“ je přesvědčený Číhalík.

Kategoricky proti je také ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek. „Naruší se tak jedinečný výhled západním směrem přes park. Ten je koncipovaný tak, aby přes něj bylo vidět co nejdál. A to protihluková stěna znemožní. Znehodnotí úsilí, které bylo vynaložené před stovkami let při budování památky i aleje,“ rozhořčil se Šilhánek. Zatímco on má názor zcela vyhraněný, slavkovská radnice se na věc dívá ze dvou úhlů pohledu. Na jedné straně brání zájmy obyvatel, na straně druhé víceméně souhlasí s vedením památky. „Stěna bude pro obyvatele ulice Čsl. Červeného kříže znamenat víc pohodlí, nebude je obtěžovat hluk ze silnice. Naproti tomu by to však mohlo znamenat, že stavba vytvoří bariéru a vyčlení je z městského života. A pak je tady samozřejmě zámek,“ nechal se slyšet slavkovský starosta Ivan Charvát.

Podle vedoucího odboru investic a rozvoje slavkovské radnice Petra Lokaje se už Ředitelství silnic a dálnic chystá požádat o územní řízení. Jak také upozornil, hygiena je nadřazená například památkářům. Z toho víceméně vyplývá, že protihluková stěna v daném místě stoprocentně vyroste. „Teď se hledá kompromis. Památkáři už dali nějaká stanoviska. Problém je například v tom, že stěna musí pohlcovat zvuk. A to dokáže jen neprůhledný materiál. Sklo, které by pohled na zámek tolik nenarušovalo, je tedy vyloučené,“ upozornil Lokaj.

Paradoxní ovšem je, že některé obyvatele ulice Čsl. Červeného kříže hluk z „padesátky“ neruší. „Už jsme si na něj zvykli. A myslím, že nikdo z nás nemá okna do ložnice natočená směrem k silnici. Co se týká pohledu na zámek, určitě by bylo špatné, kdyby stěna narušila pohled na památku,“ svěřila se jedna z obyvatelek ulice Otílie Přikrylová.