Z mazlavého jílu by měli radost tak akorát keramici, ale ne stavebníci. Jde totiž o nezpevněnou hmotu, na kterou není možné stavět. A tak výstavbu rousínovského autobusového nádraží prodraží výměna zeminy pod příjezdovou silnicí. „Pod povrchem se objevil jíl. Laboratorní rozbor zjistil, že není takříkajíc únosný. Musí se odbagrovat do hloubky šedesáti centimetrů a nahradit jinou zeminou, která bude mít dostatečnou nosnost,“ řekl místostarosta rousínovské radnice Jiří Petřík.

Netuší ale zatím o kolik se náklady na stavbu zvednou. „Laboratorní výsledky známe teprve krátce. Rozpočet by měl být vypracovaný do pátku. Vyhlásili jsme již výběrové řízení na dodavatele, který by tyto dodatečné práce vykonal,“ dodal Petřík.

Vyměnit hlínu na ploše necelých třech tisíců metrů čtverečních by měla vybraná firma třicátého června.

Místostarosta se ale neobává, že by se stavba kvůli nečekaným problémům s podložím nějak dramaticky protáhla. „Věřím, že stavebníci stihnou vše v termínu,“ dodal Petřík.

Stavba totiž podle dodavatelské firmy Staeg zatím pokračuje podle rozvrhu. „Jsou hotové hrubé terénní úpravy, kanalizace a ostatní zemní práce. Nyní začala hrubá stavba výpravní budovy. V pátek už začneme montovat ocelové konstrukce přístřešků nástupiště,“ popsal stavbyvedoucí Miloslav Kotlán.

Ukončení stavby si radnice představovala na podzim příštího roku. Staeg však navrhnul, že si pospíší do poloviny příštího roku. Dokonce prý je možné, že práce by mohly skončit ještě letos.

Vizualizace autobusového nádraží v Rousínově

Terminál se staví od března na pozemku mezi poštou a náměstím. Dosavadní situace, kdy autobusy zastavují na náměstí, už byla neúnosná. V dopravní špičce nastával kolaps. V územním plánu se s novým nádražím počítalo už přes deset let, vyskytnul se ale problém s příjezdovou cestou. Plány však dlouho vázly především na penězích, které nebyla radnice schopná zajistit z vlastní kasy. Teprve až se jí podařilo zajistit zhruba čtyřicetimilionovou státní dotaci, mohla stavba terminálu začít. V té době už mělo město vykoupené pozemky a byla volná i příjezdová cesta z náměstí. Radní totiž nechali zbourat dům na náměstí, který se nacházel v místě budoucí příjezdové silnice.

Rousínovští jsou nadšení. „Náměstí rozhodně potřebuje ulehčit. Jsou tam problémy s parkováním, autobusy nemají nástupiště a situace je nepřehledná,“ popsala současný stav Jana Valíčková, která se raduje, že nové nádraží zůstane blízko centra.

Vizualizace autobusového nádraží v Rousínově