Řadu lidí regionu potěšily zprávy o nově vznikajících supermarketech. Řetězce sice mají stále o Vyškovsko zájem, stavební místa ale zejí prázdnotou. Doba, kdy na ně vjede první bagr, je v nedohlednu.

Prvního hypermarketu se mají dočkat v Ivanovicích na Hané. Rozšířit síť svých obchodů se nedaleko dálnice rozhodl řetězec Tesco. Podle všeho má ale velmi nekonkrétní plány. „Zastupitelstvo dalo výstavbě zelenou. Nic se na tom nezměnilo, o hypermarket zájem máme. Bližší informace nejsou. Pozemek, na kterém má stát, patří soukromému majiteli, se kterým firma jedná,“ potvrdil ivanovický tajemník Jan Kovář.

Jenže řetězec Tesco má na celou věc zcela jiný názor a momentálně odsouvá Ivanovice na druhou kolej. „Ivanovice na Hané jsou pro nás zajímavou lokalitou. Konkrétní plány na výstavbu obchodu tam však v současné době nemáme,“ potvrdila tisková mluvčí Tesca Eva Karasová. Zda je důvodem náhlého nezájmu neshoda s majitelem pozemku, mluvčí nesdělila.

Přitom prodejna měla svou dostupností nalákat nejen Ivanovické, ale také automobily projíždějící po dálnici a mnoha lidem dělala zpráva radost. „V malých obchodech v Ivanovicích nenakupuji, raději si zajedu do hypermarketů ve Vyškově. Proto určitě uvítám, když tady Tesco postaví. Je to dobrý nápad,“ pochvaloval si tehdy třeba Martin Horna z Ivanovic.

Potíže v Bučovicích i v Rousínově

Na bodu nula jsou i přípravy s výstavbou bučovického supermarketu, který hodlá postavit společnost Lidl Česká republika. „Stále čekáme. Nic se nikam neposunulo. Žádost o stavební povolení na supermarket Lidl jsme zatím neobdrželi,“ informoval o stavu záměru vedoucí bučovického stavebního úřadu Pavel Novotný.

Na místě v Nádražní ulici, kde ještě před časem stávala sýpka z dob první republiky, tak zatím leží suť. Na brzké oživení bučovické nabídky spotřebního zboží to zatím podle mluvčí Sandry Kipeťové příliš nevypadá. „Projekt je v současné době stále ve fázi příprav. Bližší informace zatím k tomuto supermaketu nejsou,“ prohlásila mluvčí společnosti Kipeťová.

Proti stavbě se postavil tamní okrašlovací spolek i bučovická opozice. Vadilo jim, že stavba má vyrůst v těsné blízkosti zámku, a že se kvůli demolici nevyužívané sýpky otevřel pohled na obrovskou továrnu na výrobu netkaných textilií. Zapeklitou situaci řeší i v Rousínově, kde se rovněž výrazně protáhne výstavba prodejny řetězce Penny Market. Ten má vzniknout u křižovatky ulic Rudé armády a Slavkovské.

Historicky prvnímu supermarketu ve městě v současné době stojí v cestě spor mezi majitelem nemovitosti, která stojí v místě pozemků. Ty už mají stavebníci vykoupené. „Probíhají jednání mezi majitelem malé nemovitosti a řetězcem. Po dořešení těchto majetkoprávních vztahů by mělo dojít k podání stavebního povolení,“ uvedla vedoucí stavebního úřadu rousínovského městského úřadu Jana Vlková.

Kdy by měla stavba v Rousínově začít, nikdo neví. Vlková nicméně naznačila, že celý spor bude mít zřejmě nakonec soudní dohru. Přestože obchod má vzniknout mezi rodinnými domky, stavba odpovídá územnímu plánu. Radnice chce zlepšit obchodní služby města. Zajistí tak možnost nákupu nejen motorizovaným návštěvníkům, ale i pěším z nedaleké plánované bytové výstavby.