Milan Chovanec si chtěl postavit rodinný dům v Podomí. Nakonec ale bude platit daně v jedné obci na Blanensku. Setkal se totiž se spoustou problémů. „Všechny pozemky v Podomí patří soukromým vlastníkům, kteří je nechtějí prodat. Když už pozemek seženete, je s ním spousta práce, protože v obci nejsou rozvedené inženýrské sítě. Proto jsem koupil pozemek v Senetářově, kde obec vše pro stavbu připravila,“ říká Chovanec.

S tím souhlasí třeba i místní obyvatel Martin Keprt. „Měl jsem velké štěstí, protože jsem v Podomí zdědil pozemek. Moji kamarádi ho neměli, a tak musejí stavět jinde,“ potvrzuje Chovancovy zkušenosti.

Chtějí změnu

Podle starosty Podomí se možná situace pro budoucí zájemce o bydlení změní. „Čekáme, až nabude právní moci územní plán. Potom teprve k této záležitosti zaujmeme nějaké stanovisko,“ tvrdí Jan Šebela.

Takřka totožná je situace v sousedním Ruprechtově. „Chci si postavit rodinný dům v Ruprechtově. Většina majitelů ale pozemky nechce prodat nebo za ně požadují ceny srovnatelné s okresním městem,“ stěžuje si třeba Zdeněk Ševčík z Ruprechtova.

Stejně tak jsou problémem sítě. „Uvažujeme o koupi pozemku v Ruprechtově, ale bohužel sítě nejsou rozvedené k nově navrženým stavebním místům. Musíme je tedy pořídit na vlastní náklady a to nás může stát i půl milionu,“ informuje Lenka Doleželová z Ruprechtova.

K uvedené problematice se starostka Ruprechtova Světlana Švarcová odmítla vyjádřit s tím, že ještě není hotový územní plán.

Vysoké ceny

Krásenští na rozdíl od Ruprechtova a Podomí hotový územní plán mají. Zájemcům o bydlení v novostavbě to ale není moc platné. „Obec sama vlastní pouze malý kousek pozemku. Zbytek patří soukromníkům, kteří za půdu požadují horentní sumy. K pozemkům ale často nevede cesta ani sítě. Máme zájem, aby se zde stavělo, ale nejsou peníze, abychom tyto pozemky vykoupili,“ potvrzuje starostka Krásenska Hana Šíblová.

Jiný problém mají v Ježkovicích. „Územní plán jsme navrhli, ale nadřízené úřady nám nechtějí schválit některá stavební místa, protože je tam kvalitní orná půda a ta se nesmí zastavět,“ vypovídá starosta Ježkovic Josef Pořízek.

V Račicích radní přímo nemají o rozšiřování vesnice zájem. „Preferujeme zástavbu v nynějších hranicích obce. Kdo chce stavět jinde, tak si sítě i cestu musí udělat na vlastní náklady,“ říká místostarosta obce Račice-Pístovice František Vlk.

Stavebníkům situaci ještě komplikuje skutečnost, že podle nařízení kraje se musí volné parcely v obci zastavovat postupně. Pokud si někdo koupí pozemek na jednom konci vesnice a obec územním plánem rozhodne, že stavět se bude na druhém, může na povolení stavět čekat třeba dvacet let.

PETRA DAŇKOVÁ