Odbory zatím stále jednají s jednotlivými školami. „Až v úterý může být jasno, kolik se jich nakonec zapojí,“ zdůraznila Zbořilová.

Podle předsedy Oblastní rady školských odborů ve Vyškově Vladislava Krčála nebude stávka znamenat uzavření všech škol. „Pokud se budou podílet aktivně, budou zcela zavřené, ale v některých případech bude jejich provoz pouze částečně omezen,“ sdělil Krčál. 

Ve středu budou v některých školách prázdné lavice. Kvůli stávce učitelů. Ilustrační foto.
Stávka učitelů na Hodonínsku? Někde osekané vyučování, jinde školy úplně zavřou

Zaměstnanci škol totiž nejsou vždy jednotní. „V případě jejich rozdělení záleží na tom, jak se domluví mezi sebou a s vedením konkrétní školy,“ uvedla Zbořilová.

Do stávky se aktivně zapojí například Základní škola Vyškov na Nádražní ulici. „Připojujeme se ke stávce. K dnešnímu dni se k ní přihlásilo čtyřiasedmdesát zaměstnanců naší školy,“ informovala v pondělí zástupkyně ředitele Iva Vassová. Podle ní je potřeba vyjádřit nesouhlas s neplněním slibů ze strany vlády.

Jejího příkladu bude ve Vyškově následovat třeba i Základní škola na Tyršově nebo Gymnázium a Střední odborná škola na Komenského ulici. Odstup si naopak od akce udržují v Základní škole Bučovice. „Tato forma protestu je totiž mnohdy neefektivní a veřejnost ji nepřijímá moc shovívavě,“ vysvětlil ředitel školy Aleš Navrátil.

Ve středu budou v některých školách prázdné lavice. Kvůli stávce učitelů. Ilustrační foto.
Stávka zavře školy. Nezbyde mi než hlídat děti na dálku přes telefon, říká rodič

Problém vidí v tom, že od oznámení stávky není dost času například na přípravu rodičů. „Nebudu však v žádném případě stávce bránit, každý z učitelů na ni má právo,“ připustil Navrátil. Oficiálně však nedostal žádný podnět ke svolání stávky. Informace přebírá z médií. 

Mezi obyčejnými lidmi nacházejí stávkující kritiku i zastání. „Každý má možnost změny práce, pokud není v té dosavadní spokojený,“ uvedla například Marta Čabaňová z Ivanovic na Hané.

Pochopení pro učitele má naopak Kristina Swobodniková z Vyškova. „Vždycky se tolik lidí popudí, když chtějí přidat. Je to důležité povolání a mělo být v platech spolu s lékaři a jinými složkami na špici mzdového žebříčku. Učí a vychovávají ty, kteří jsou budoucnost nás, kteří nyní pracujeme,“ zdůraznila.

Hubertova jízda v Kojátkách,
Na koních objeli okolní vesnice. Kojátkami se prohnala Hubertova jízda

Odborům vadí, že místo patnácti procent půjde z objemu prostředků na růst platů pedagogických pracovníků pouze deset procent s tarifním navýšením platů o osm procent.