Důvody stávky jsou podle něj dvojí. „Jeden aspekt je finanční, druhý odborný. Co se týká peněz, za posledních osm let se nezvýšila částka na jednoho pacienta. Sice nejde o nic, co by nás zruinovalo, ale po zrušení regulačních poplatků se mi zvýšil počet ošetření o čtvrtinu," poznamenal bučovický lékař.

V případě odborného aspektu se podle Kropáče řada praktiků cítí omezená v odbornosti. Vadí jim například, že některé léky může předepsat pouze specialista, což je nevýhodné i pro pacienty. „Praxe je taková, že když přijde člověk, který potřebuje lék, jejž perfektně znám, nesmím mu ho předepsat. Musí se objednat ke specialistovi a zbytečně čekat, v současné době jsou tam čekací doby opravdu dlouhé. Kromě toho jako praktici chceme léčit komplexně. Samozřejmě vše nejde řešit bez specialistů, ale posílat za nimi pacienty pokaždé bývá také zbytečné," poukázal Kropáč.

21.září je datum, kdy plánují praktičtí lékaři vstoupit do stávky. Z Vyškovska se chtějí přidat jak ti pro dospělé, tak i pediatři.

Do stávky se kromě praktiků pro dospělé plánují zapojit i ti dětští. Třeba vyškovská pediatrička Anežka Bahníková. „Lékařů je málo a máme obavy, že nebude zajištěná dostatečná odborná péče o děti. Malým pacientům se v budoucnu možná nebude dostávat stejně kvalitní péče jako doposud. Chystají se totiž změny v atestaci a hrozí, že zmizí zaměření odborníků na děti," připomněla dětská lékařka.

Dalším důvodem jsou podle ní peníze. „Všechny momentálně směřují do nemocnic. Pro nás, ambulantní lékaře, nezbývá nic a navýšení platů se nás absolutně netýká. Přijde mi to jako neférové jednání," sdělila Bahníková.

Jak ale podotkla její kolegyně z Kozlan Petra Fialová, zda se stávka uskuteční, zatím není stoprocentně jisté. Záležet bude na jednáních s ministerstvem zdravotnictví. „Do středy chybí ještě týden. Jednání stále probíhají, jejich výsledek může stávku zastavit," řekla lékařka.

Podle Kropáče je ale šance na dohodu minimální. „Je to vysoce nepravděpodobné vzhledem k tomu, že se situace nepohnula několik let," myslí si.

Krok praktiků chápe třeba Jiří Podaný z Vyškova, podle něhož je zdravotnictví u nás dlouhodobě podfinancované. „Nedivím se, že se jim nelíbí, že na ně nezbývají peníze a jejich kolegové v nemocnicích dostávají přidáno. Mají odpovědnou práci, a když si uvědomím, kolik pacientů se praktikovi za den prostřídá v ordinaci, také by nebylo od věci platy jim zvednout," řekl muž.

Pochopení naopak nenajdou u Jarmily Židlochové z Vyškova. „Vydělávají mnohem víc peněz než obyčejný člověk. Pochopila bych, kdyby stávkovaly zdravotní sestry, které mají dlouhodobě špatné platební ohodnocení. Ale u lékařů mi to přijde přes čáru," rozčílila se Vyškovanka.