Smažený kapr a bramborový salát je osvědčená klasika, která k Vánocům v České republice patří. Štědrovečerní tabuli však lze sestavit i z jiných jídel a tím dát vánočnímu hodování nový rozměr. Deník Rovnost přináší několik tipů, jak udělat z oslav Štědrého večera gurmánský zážitek.

GURMÁNSKÉ VÁNOCE. Slavnostní chvíle si zaslouží i luxusní pokrmy. „Na vánoční tabuli se hodí ústřice, například černá perla, kaviár z jesetera nebo čerstvý candát. Jako součást vánočního menu v restauraci připravuji candáta jako delikatesu s houbovým kubou a slaninovou pěnou," informoval šéfkuchař brněnské restaurace Pavillon Jan Kaplan.

Vánoční menu
∙ Alternativy ke kaprovi: losos, pstruh, candát, treska, kambala nebo mořský ďas
∙ Bramborový salát jinak: vídeňský salát bez majonézy, s bramborami nakrájenými na plátky
∙ Luxus na vánočním stole: kaviár a ústřice
∙ Slavnostní přípitek: kvalitní rum, vánoční koktejl s becherovkou

SLAVNOSTNÍ PŘÍPITEK. Součástí oslav je také přípitek. „V poslední době jsou mezi lidmi velmi oblíbené rumy. Na český trh proniká spousta nových značek. Na Vánoce jako přípitek doporučuji právě kvalitní rum," poznamenal barman brněnského baru Super Panda Circus Tomáš Křemenák.

Lidé si také mohou umíchat vánoční koktejly. „Ideální je použít becherovku. Je kořeněná a podobné chutě k Vánocům patří. Stačí ji smíchat například se zázvorovým nebo jablečným punčem nebo spojit s ovocným sirupem a citronovou nebo limetovou šťávou. Tyto koktejly se dají pít ohřáté i chlazené," popsal možnosti barman.

VÁNOCE BEZ KAPRA. Lidé, kteří nemají rádi kapra, si na svůj vánoční stůl mohou připravit jiné ryby. „Ideální je na slavnostní večeři třeba losos nebo pstruh. Kdo ryby nemá rád vůbec, může si dát smažený vepřový řízek s bramborovým salátem. Klasický těžký majonézový salát se však dá nahradit vídeňským bramborovým salátem. Brambory se do něj dávají nakrájené a jí se teplý," nabídl varianty šéfkuchař Hamé Slovácká Fruta Kunovice Radek Brychta.

Alternativy nabízí také šéfkuchař Pavillonu Kaplan. „Když si chcete udělat radost, kupte třeba tresku, kambalu nebo mořského ďasa," podotkl šéfkuchař.

VEČEŘE V RESTAURACI. Stále víc jihomoravských restaurací zájemcům nabízí štědrovečerní menu. O slavnostním dnu si tak lidé mohou dopřát pokrm připravený profesionály. Rezervace na poslední chvíli už ale v podnicích možná není. Restaurace hlásí obsazeno.

Přibližně sto čtyřicet lidí si letos štědrovečerní večeři za šest set korun dopřeje v brněnském hotelu Myslivna. „Kapacita se naplnila už začátkem prosince, lidé mají o štědrovečerní menu zájem. Hostům nabídneme jak tradičního kapra, tak smažený kuřecí nebo vepřový řízek," popsal Petr Novotný z provozního oddělení hotelu.

Zájemcům pro příští rok doporučil místa rezervovat co nejdřív, ideálně už začátkem prosince.