Služba jako kterákoliv jiná. Nástup v sedm ráno, konec druhý den po čtyřiadvaceti hodinách. Hasiči z vyškovské stanice mají pohotovost i na Štědrý den.
„Povinnosti se plnit musejí,“ řekl velitel družstva Jiří Vymazal. Připustil ale, že na stanici je přes Štědrý den volnější režim.

Hasiči si na Štědrý den přece jen užijí i vánoční atmosféru. Na stanici dostanou slavnostní večeři. „Menu bude klasické, kapr a bramborový salát. Každý také donese z domu cukroví,“ popsal Vymazal.

V pohotovosti je na Štědrý den stejný počet hasičů jako obvykle. „Je nás třináct, dovolenou mohou mít tři lidé. Přednost dostávají ti, kteří mají malé děti,“ uvedl Vymazal.

Ostatní musí Vánoce s blízkými prožít jindy. „Někdo slaví Štědrý den o den dříve, jiný naopak později. Já letos budu Vánoce s rodinou slavit hlavně pětadvacátého,“ prozradil Vymazal.

Letos vytíženost hasičů na Štědrý den může ovlivnit ještě počasí. „Je možné, že bude vyšší počet dopravních nehod. Máme totiž hlášení, že kvůli dešti hrozí náledí,“ dodal ředitel vyškovských hasičů Otto Plawetz.

O Vánocích pracují také někteří železničáři. „Sloužit na Štědrý den je smutné, zvlášť pokud se člověk nedostane včas domů, aby si mohl užít večer s rodinou. Za čtyřicet let na železnici jsem to už párkrát zažil,“ svěřil se například vyškovský strojvedoucí Milan Válek.

Policisté mají na služebně stromek

Do práce musejí na Štědrý den také policisté. „U nás se dbá na fair play. Například kdo sloužil minulý rok, má teď volno. Nedbá se ani na to, zda se jedná o mladého policistu nebo někoho dříve narozeného, který má doma děti,“ uvedl mluvčí vyškovských policistů Petr Nečesánek, který sám má během Štědrého dne pohotovost.

Policisté, na rozdíl od hasičů, stráví aspoň část Štědrého dne s rodinou. „Služba je totiž od sedmé do devatenácté hodiny, takže u jednoho policisty se večeře mírně posune, u druhého zase bude veselo o něco dříve,“ doplnil s úsměvem Nečesánek.

Slouží standardní počty policistů jako každý jiný den. Vánoční atmosféru na služebně vytváří nazdobený stromeček a vánoční růže.
Podobné ladění vánočního času mají i ve vyškovské nemocnici.

I tam probíhá dělení štědrodenních směn v přátelském duchu. „Samozřejmě máme rozpis služeb, kdyby se kolegové nedohodli. Ale vždycky se domluví, co komu víc vyhovuje. Některého lékaře doma nikdo nečeká, je svobodný, tak si službu vezme dobrovolně,“ popsal náměstek zdravotní péče vyškovské nemocnice Stanislav Boček.

RADKA JARUŠKOVÁ
MICHAL KOČÍ