Mezi úspěšnými žadateli bylo Višňové na Znojemsku, kde získali 216 tisíc korun, další pak třeba Kozlany na Vyškovsku. Od loňska tam staví tři dvojdomky se šesti bytovými jednotkami. „Získané peníze nám velmi pomohou s dostavěním domků. Je o ně velký zájem zejména z řad důchodců, protože naše obec demograficky stárne. Rádi bychom první nájemníky nastěhovali už letos,“ uvedl starosta Kozlan Karel Pospíšil.

Krajští radní v prvním kole rozdělili celkem osm a půl milionu mezi třináct zájemců. „Chceme podporovat obce v budování těchto obydlí. Lidé tak mohou zůstat ve svých obcích a menších zařízeních. Díky tomu nebudeme muset stavět tolik domů pro důchodce, které jsou pro ně méně vhodné,“ vysvětlil hejtman Jan Grolich.

Podle radní pro sociální a rodinnou politiku Jany Leitnerové jsou takové domy a byty mezistupeň mezi klasickým obydlím a domovem důchodců. „Žadatelé o domov důchodců jsou často soběstační, bydlí ale v bariérových bytech. Tyhle domy jsou řešení, jak jim pomoci a zároveň odlehčit domovům,“ řekla. Obce byty nemusí nabídnout jen důchodcům nebo zdravotně postiženým, ale i samoživitelům nebo mladým rodinám.

Ve druhém kole mohou obce mohou žádat o dotaci na kraji do konce září.

ŠIMON HERMAN