Přestože jsou už školy oficiálně spojené, pořád sídlí odděleně. Budovy gymnázia a ekonomické školy jsou v Komenského ulici ve Vyškově, zdravotnická škola je pak stále na náměstí Svobody v Dědicích. „Plánujeme přesunutí zdravotnické školy z Dědic do komplexu budov v Komenského ulici. To s sebou ale nese stavební práce, bez kterých by přesun nebyl možný. V současné době máme uzavřenou veřejnoprávní smlouvu a vydané stavební povolení na celou akci. Jde o úpravy a rekonstrukce vnitřních prostor budovy bývalé zemědělské školy," přiblížil ředitel Gymnázia a Střední odborné školy zdravotnické a ekonomické Vyškov Václav Klement.

Objekt tak čeká řada změn. „Musíme nově vytvořit osm tříd pro zdravotníky, odbornou učebnu ošetřovatelství a kabinety pro pedagogy. Kvůli bezbariérovému přístupu plánujeme také přistavit výtah a na schody doplnit plošiny pro vozíčkáře," plánoval ředitel s tím, že rekonstrukce zázemí školy se dotkne i šaten.

Úpravy se však nebudou odehrávat pouze uvnitř budovy. Proměny se dočká i okolí školy. „Chceme upravit parkovací plochy tak, aby měly určitý řád a smysl a dostal se tam co největší počet aut zaměstnanců školy," vysvětlil Klement.

Jedním z důvodů, proč k přesunu zdravotnických oborů dochází, je neutěšený stav budovy v Dědicích. „Kmenové i odborné učebny a kabinety učitelů jsou nevyhovující. Celkově je budova v havarijním stavu, její oprava by si vyžádala velmi velké náklady. Ty však kraj jako vlastník nechtěl investovat, zejména kvůli malému počtu tříd. Proto dojde k přesunutí studentů a vytvoříme tak jeden komplex," objasnil ředitel.

Ztratí soukromí

Studenti však na plánovaném přesunu nevidí jen výhody. „Jako klad vnímám to, že budeme lépe stíhat autobusy. Nevyhovuje mi však, že přijdeme o soukromí a budeme se v budově tísnit spolu s dětmi z nižšího gymnázia. Právě klidu a prostoru si na naší současné škole cením," vyjádřila své obavy studentka třetího ročníku střední zdravotnické školy Kateřina Kyjovská.

Reorganizace školství se však nedotkne pouze studentů zdravotnictví. Na vlastní kůži už ji pociťují zejména učitelé zemědělských oborů. „Zemědělci sídlili několik desítek let v Komenského ulici. S novým školním rokem se však přesunuli na Střední odbornou školu v Sochorově ulici. Momentálně je situace poměrně složitá. U nás dobíhají poslední ročníky zemědělských oborů, v Sochorově ulici už se však otevřely obory od prvních ročníků. Proto kantoři učí na půl úvazku u nás a na půl úvazku tam," popsal ředitel.

Na stěhování je škola plně připravená a může s ním po etapách postupně začít. „Optimální by bylo stěhovat zdravotnické obory už v příštím roce, ale záleží, kolik peněz a kdy je budeme mít k dispozici. Momentálně je cena za opravy vyčíslená na pětadvacet milionů korun. Žádáme o dotace z evropských peněz plus spoluúčast kraje. Zatím je ale všechno v jednání, kraj se rozhodne až podle rozpočtu na rok 2014," nastínil Klement.

Jestli a kdy k přestěhování studentů dojde, se zatím přesně neví. „Vystěhování zdravotnických oborů z budovy na náměstí Svobody závisí na tom, zda se podaří uskutečnit úpravy v budově v Komenského ulici. Pokud ne, bude se zřejmě nadále výuka zdravotnických oborů odehrávat ve stávajících prostorách," podotkla mluvčí krajského úřadu Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková.

Sídlo zdravotnické školy patří Jihomoravskému kraji. K čemu bude sloužit po přestěhování studentů, je zatím ve hvězdách. „Pokud dojde k uvolnění budovy, nabídneme ji k dalšímu využití krajským neškolským příspěvkovým organizacím. Jestli o ni žádná neprojeví zájem, zřejmě objekt nabídneme k prodeji," uvedla krajská mluvčí.