DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Vyškovský deník Rovnost tento týden udělal průzkum v těchto prodejnách. Jeho výsledky jsou alarmující. Prodavačky vesměs úplně ignorují hygienické zásady.

Například prodavačka Řeznictví, uzenářství Jaroslava Vasického v Dobrovského ulici Lenka Žáčková ťukala do mobilu esemesku. Při příchodu redaktorek telefon odložila a začala se holýma, neumytýma rukama přehrabovat v mase. Ukazovala ty nejlepší kousky. Při pomyšlení, kolik bacilů může na potraviny přenést, přecházela nakupující chuť. Rukama od syrového masa pak vzala peníze a vrátila zpět drobné.

Při pohoršeném údivu zákaznic přiznala, že pochybila. „Mám mít rukavici. Je to moje chyba. Uznávám, měla jsem si ji nasadit. Zapomněla jsem,“ připustila Žáčková.

Podobný problém nastal v Řeznictví a uzenářství Martina Čápka na Masarykově náměstí. Nejprve prodavačka Jitka Navrátilová vzala zboží z lednice, pak holou rukou uchopila uzeniny. Nakonec namarkovala účet na pokladně a převzala peníze.

Výmluvu má ovšem jasnou. „Bez rukavic obsluhuji poměrně často, protože s nimi jsem nešikovná. Už mnohokrát jsem málem přišla na řezáku o prsty, když jsem krájela salámy. A to právě kvůli rukavici, kterou mi stroj vtáhnul. Ale už si na to budu dávat pozor. Je mi jasné, že z hygienických důvodů rukavice musím používat,“ přiznala Navrátilová.

To moc dobře ví i Martina Navrátilová z prodejny Eva Market u Masarykova náměstí ve Vyškově, která na přání zákaznice začala pomocí stroje krájet jeden druh suchého salámu, aniž by si nasadila ochrannou rukavici. Po celou dobu se však výrobku holou rukou nedotkla. „Vím, že když beru do rukou maso či uzeniny, musím mít rukavici. Dokonce ji tady mám. Ale v tomto případě nebylo potřeba si ji nasazovat,“ vysvětlila Navrátilová a zároveň ukazovala redaktorce, že rukavici má opravdu po ruce.

Kdyby však na prodavačky narazila kontrola, budou mít smůlu. Podle manželky majitele vyškovského řeznictví Anny Vasické by jim nepomohla žádná omluva a asi by nevyvázly bez trestu. „Určitě by si to odskákaly ony, ne my. Naše prodavačky totiž mají ve smlouvě, že musí používat ochranné rukavice při manipulaci s masnými výrobky,“ uvedla Vasická.

Proto jí připadlo nepravděpodobné, že zaměstnankyně prodejny přebíraly maso a uzeniny holýma rukama. „Nevšimla jsem si, že by je někdy nepoužívaly. Ale stát se určitě mohlo. Nemůžeme na ně dohlížet po celou pracovní dobu, to opravdu nejde. Je to hlavně o jejich zodpovědnosti,“ je přesvědčená Vasická.

To ovšem popírají veterinární inspektoři. Pokud podle nich prodavači pochybí, dostat pokutu až do výše půl milionu korun můžou právě majitelé prodejen.

Každopádně prodavačky v masnách vůbec nesmějí manipulovat s uzeninami a zároveň s penězi nebo čímkoliv jiným. „Jeden člověk může potraviny brát do ruky a druhý markovat. Nebo si mezitím musí umýt ruce. Případně může použít jednorázové rukavice. Ty ale před markováním musí odložit u masa, nikoli například vedle kasy,“ uvedl Oldřich Frühbauer z vyškovského inspektorátu krajské veterinární správy.

Ten chodí vyškovské obchodníky kontrolovat jednou do roka. „Zrovna včera jsem byl na kontrole na Masarykově náměstí v jedné rostěnické prodejně. Musím říct, že jsem přišel na nějaké nedostatky. Ale v čem obchodníci pochybili, to sdělovat nebudu,“ řekl Frühbauer.

Podle jeho slov by si prodavači měli dávat větší pozor, protože na dodržování hygienických předpisů odkazuje hned několik předpisů, a to například veterinární zákon, zákon o potravinách nebo nařízení Evropské unie.

ANKETU: Vadí vám, že prodavači berou maso holýma rukama? najdete
ZDE:

REDAKTORKY VYŠKOVSKÉHO DENÍKU