Dopravní značka upozorňující na zebru s vyobrazením chodce se samopalem v ruce. To je typická vizitka takzvaného stickera, který „vylepšuje“ věci ve svém okolí samolepkou. Někdo se tomu jen zasměje, jiní se zase pohoršují.

Podle jednoho bývalého stickera chtějí lidé, kteří samolepky vyrábí a nalepují, ostatní jen pobavit. Udělat z běžné procházky městem něco víc.
„Pokud někoho určitá nálepka rozveselila, tak splnila svůj účel. Hlavním důvodem je vyprovokovat lidi, aby si všímali věcí kolem sebe a přemýšleli nad nimi,“ vysvětlil mladík, který si nepřál uveřejnit svoje jméno.

Pro podobnou činnost však někteří lidé nemají pochopení. „Abych pravdu řekla, ani jsem si nálepky nevšimla. Ale určitě by tam být neměla,“ řekla například Andrea Skřivánková z Komořan.

Jiřímu Štefanovi z Vyškova se hlavně nelíbí, že následné čištění je zbytečné a drahé. „Pokud dopravní značka zůstane čitelná nebo je nálepka z druhé strany, tak je to snad jedno. Peníze, které se utratí za čištění značek, by se ale určitě daly využít jinak,“ prohlásil Štefan.

Vyškovští úředníci potvrzují, že mají s polepenými značkami nemalé starosti. „Během roku stav dopravních značek průběžně kontrolujeme. Jakékoliv nedostatky okamžitě řešíme. Nezbývá nám nic jiného než je čistit, aby plnily svůj účel,“ informoval vedoucí odboru místního hospodářství vyškovské radnice Vlastimil Kučera.

Policie zatím nikoho kvůli stickerství nestíhá, protože o problému ani neví. „Informace o polepených dopravních značkách zatím nemáme. V zákonu je uvedené, jak má značka vypadat. Pokud ji někdo třeba nálepkou změní, jedná se samozřejmě o přestupek,“ uvedl mluvčí vyškovské policie Alois Gryc.

Sami stickeři považují za mnohem větší problém nekontrolované sprejerství. „Myslím si, že street art je daleko šetrnější k okolí. Méně agresivní než různé klikyháky na domech. Graffiti považuji za vyloženě špatné. Tito lidé nepřemýšlí, klidně počmárají třeba zeď kostela. Oproti tomu nálepky tolik nebijí do očí. Pokud se to někomu nelíbí, samolepka se dá jednoduše strhnout. Graffiti se odstraňuje velmi těžko a stojí město nemalé peníze,“ vyjádřil svůj názor sticker, který chtěl kvůli hrozbě postihu rovněž zůstat v anonymitě.

Miluše Planičková