„Nelze říct, zda to bylo způsobené hlavně stipendii, nicméně máme pro letošní rok zachovanou hladinu žáků, což je určitě pozitivní zpráva,“ těšilo ředitele školy Petra Navrátila.

Škola má ve stipendijním programu zahrnuté hned tři obory. Dva z nich, klempíře a zedníka, bez problémů pokryla mladými učni. „Naplnili jsme obory klempíř i zedník. Bohužel pokrývače jsme neotvírali. Přesto to je pro nás výzva do budoucna, protože jak mám zprávy z nejrůznějších firem, tak právě pokrývačů je zoufale málo. Zájem školáků o dva ostatní obory nás pochopitelně potěšil,“ doplnil Navrátil.

To, že jsou pokrývači nebo třeba tesaři na Vyškovsku nedostatkovým zbožím, se dennodenně dotýká majitelů stavebních firem. „Učňovský dorost nám citelně chybí. Pokrývači, tesaři. To je dneska doslova horké zboží. Mladí absolutně nemají zájem,“ bědoval Josef Opluštil, který má v Rousínově firmu zabývající se pokrývačskými a klempířskými pracemi.

Jakoukoliv možnost zvýšení atraktivnosti oborů pro mladé vřele vítají i jiné školy regionu. Nedostatek žáků trápí i ředitelství Střední odborné školy a Středního odborného učiliště nábytkářského s pobočkou v Rousínově. Podle zástupce ředitele Vojtěcha Bábka je špatně, že se neustále mluví o všeobecném vzdělávání. „V dnešní době je bohužel přetlak škol s maturitou, takže přijmou i žáka, který na maturitu jednoznačně nemá,“ hledal před časem důvody Bábek.

Obory, které kraj podporuje, byly konzultovány s úřady práce. „Jakékoliv kroky tohoto typu vnímáme velmi pozitivně. Právě řemeslníci budou na trhu práce dlouhodobě chybět,“ varoval ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek.

Letošní ročník Veletrhu vzdělávání a pracovních příležitostí tak úřad práce plánuje právě v rousínovském učilišti. „Půjde už o čtrnáctou přehlídku, kdy si školáci mohou vyhlédnout svou budoucí školu. Uskuteční se 9. listopadu. Nebude se nicméně konat ve vyškovském Posádkovém domě, ale právě v Rousínově. Přímo ve škole tak děti uvidí její zázemí, prohlédnou si učebny, pracovní dílny,“ objasnil Marek.

Prospěchová stipendia ve výši patnáct set až dva tisíce pět set korun za pololetí v prvním až třetím ročníku vzdělávání mohou získat učni několika vybraných oborů.

Jak už dříve uvedl tiskový mluvčí Jihomoravského kraje Jan Chmelíček, kraj na tuto podporu hodlá vynaložit zhruba šest milionů korun ročně. Podle zástupců kraje tak může stipendium znamenat jeden z hlavních impulsů při rozhodování, na kterou školu si budoucí středoškoláci podají přihlášku.

Ne všichni tuto možnost ale vítají. „Asi to je dobrá věc pro ty, kteří se mezi takovými obory rozhodují. Mě osobně nějaké stipendium nepřesvědčí, prioritou je pro mě zaměření oboru a až pak nějaké další výhody,“ myslel si třeba student Filip Tobiáš.

Více se dočtete v sobotním vydání Vyškovského deníku Rovnosti