„Závěry jednání nechci předjímat. Stížnosti na přílišný hluk jsme obdrželi, ale na druhou stranu spoustě lidí se akce líbila. Na náměstí je to efektní podívaná,“ řekla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Proti stížnostem Vyškovanů se ohradil pořadatel akce. „Stížnosti obyvatel jsme zatím neřešili. Pokud radnice použití děl zakáže, samozřejmě poslechneme. Ale bez děl nebude akce tak divácky atraktivní,“ řekl předseda České asociace přátel vojenské historie Vít Odstrčil.

Pořadatel děla za příliš hlučná nepovažuje. „Ve Vyškově jsme bouchali běžné náboje, stejné jako používáme po celém světě, například v Itálii, v Anglii, v Německu. Děla jsou hlučná prostě proto, že se používají,“ dodal Odstrčil.

Úplný zákaz děl ale není jediná možnost, kterou radnice může zvážit, pokud se rozhodne stížnostem obyvatel vyhovět. „Také je možné použít menší a méně hlučné náboje,“ řekl již dříve velitel Městské policie Vyškov Petr Sedláček.

Odstrčil příliš nesouhlasí. „Můžeme používat méně hlučné náboje, takže děla téměř vůbec nebouchají. Ale je to na úkor efektu,“ vysvětlil Odstrčil.