Zásah, jak Puklová tvrdí, nebyl prvním, kdy Služby zeleň nijak zvlášť nešetřily. „Před pěti lety jejich dělníci stromy nešetrně ořezali motorovou pilou do výšky dvou metrů. Argumentovali nemožností sekání trávy," vzpomínala Puklová, která prý pamatuje, že pod smrky vysokými deset metrů nebyla tráva, ale patnácticenti­metrová vrstva vlhkého jehličí. „Stromy se potom pomalu a dlouho vzpamatovávaly. Kořeny trpěly suchem. Lidé znovu prachem, zápachem a hlukem z přeplněné silnice," popsala.

Chtějí zahradníka

Problém pak podle ní vygradoval nedávno. Opět dorazili pracovníci technických služeb s motorovou pilou. „Zbytek stříbrných smrků ořezali do výšky tří metrů. Za celou skupinu lidí, kteří léta zalévali, hnojili a sekali trávu na vlastní náklady, se ptám, kdy už konečně přijmou technické služby zahradníka? Člověka, který práci rozumí, který nebude sázet stromy pod elektrické vedení jako například v Trávnické ulici, bude vědět, že stromy potřebují rozestupy, ne jako v kaštanové aleji, kde jsou vysázené dva metry od sebe a u lamp pouličního osvětlení a že se keře ošetřují nůžkami a po zásahu nevypadají, jako kdyby je ohlodali psi, jako je tomu v případě kdoulovců ve Slavkovské ulici," upozornila na další nedostatky Puklová.

Na zahradníka na plný úvazek ale bučovické technické služby nemají peníze. Podle ředitele Pavla Klimeše je v úvaze konzultant, který poradí v případě, že půjde o spornou záležitost. „Sice se snažíme zásahy do zeleně dělat, jak nejlépe umíme, ale pokud je probereme s odborníkem, může nás to posunout dál. Co se pak týká ořezů stromů, nikdy k nim nepřistupujeme bezhlavě. Musí to mít důvod, zejména ten, že svým stavem ohrožují veřejnost. Strom může být napadený houbou nebo být suchý, případně z něj opadávají větve. Zodpovídáme za bezpečnost lidí," hájil organizaci Klimeš.

Po konzultantovi se prý už nyní poohlíží. „Oslovil jsem například zahradnické centrum, ale nemají tam nikoho s potřebným vzděláním," pokrčil rameny ředitel.

Bučované nicméně nemají výhrady, jen co se týká zeleně v ulicích. Například podle Stanislava Bubeníka jsou v žalostném stavu stromy na bučovickém hřbitově u Vyškovské ulice. „Jde o vysoké stromy, jejich stav průběžně nikdo neřeší. Začnou se o ně zajímat, až když spadne větev a poškodí několik pomníků. Skoro se to stalo i mé přítelkyni. Padající větev náhrobek málem zničila. Naštěstí dopadla o kousek dál. I když ale pominu majetkové škody, větve jsou dlouhé třeba třicet centimetrů, to může i někoho zabít," upozornil Bubeník, že by nebylo od věci vyměnit staré stromy za mladé.

Podle Klimeše si technické služby nechaly zpracovat posudek od dendrologa, který upozornil na možná rizika a naznačil, které dřeviny je potřeba vykácet, kde ořezat suché větve nebo zkrátit korunu. „To uděláme už začátkem prosince. Do budoucna bychom se navíc chtěli věnovat celkové úpravě zeleně na hřbitově," přislíbil Klimeš.