Do doby první republiky se můžou přenést i ti, kteří přišli ve svém klasickém oblečení. Stačí vystoupat do nejvyššího patra budovy, kde se pro dnešek nachází fotoateliér s půjčovnou dobových kostýmů Ladislavy Michalíkové z Topolan. V růžovém klobouku patrem nadšeně korzuje třeba Alena Chládková. „Klobouky mám hrozně ráda, mám jich doma asi dvacet. I když ne dobové, ale ze současnosti, které také běžně nosívám. I proto to bylo první, co mě v půjčovně zaujalo,“ usmívá se žena.

Růžový kousek si vybrala, protože přesně splňuje její představy. „Mám ráda takové ty velké a široké klobouky, takže volba byla jasná. A ještě mi padl do oka jeden modrý. Možná se v nich i nechám vyfotit ve fotokoutku,“ přemítá Chládková.

Program je však mnohem bohatší. V hlavním sále na sebe navazuje proud přednášek prokládaných hudbou klavíristy Dalimila Ševčíka a přehlídkou dobových kostýmů. Mimo to je souběžně v provozu kavárna s promítáním fotografií Vyškova v průřezu sta let z archivu Jindřicha Holíčka a pak i hudební čajovna s kapelou BabyBanda.

Lidé si tak u stolků vychutnávají čaj a domácí bábovku, poslouchají kapelu a o přestávkách si čtou historické Vyškovské noviny. „Na podobných kulturních akcích a vernisážích hráváme. Noci pro republiku jsme se chtěly stoprocentně zúčastnit. Publikum je výborné, z našich zpěvníků si vybírají písničky, které by chtěli zahrát. Panuje tady dobrá nálada, všichni se baví a usmívají, tak doufám, že jsme k tomu přispěly i my,“ je nadšená členka kapely Renata Máslová.

Ani BabyBanda nevynechala příležitost obléct se do dobového. „Jsme kapela, která často hrává v kostýmech. Hodně si na ně potrpíme,“ přiznává Máslová. V kapele působí i žena ředitele knihovny Pavla Klvače. Ten si tak troufá na adresu dam trochu zavtipkovat. „Někdy mám podezření, že víc než o muziku jim jde o tu parádu,“ popichuje Klvač.

Sám je nadšený především z toho, že v dobovém přišli i někteří návštěvníci. „Věřili jsme, že především ženy strojení baví. A do oděvů první republiky se převlékli i naši přednášející, například Radek Mikulka, nebo klavírista Dalimil Ševčík,“ vyzdvihuje Klvač.
Myšlenka na uspořádání velké historické akce se prý s ohledem na letošní sté výročí založení republiky přímo nabízela.

„Takto rozsáhlá akce se u nás už řadu let nekonala. Chtěli jsme něco důstojného, proto jsme se ji rozhodli uspořádat ve velkém, na něco v souvislosti s první republikou návštěvníci narazí snad ve všech prostorách. Kromě přednášek, kavárny a čajovny jsme do pater umístili i výstavy. Z brněnské Knihovny Jiřího Mahena jsme si vypůjčili koncept výstavy 100 let 100 knih. Vystavili jsme i kresby vyškovského rodáka Josefa Kachlíka, který byl legionář a kreslil průběh své cesty,“ vypráví Klvač.

Z pestrého programu jsou návštěvníci nadšení. „Obecně mám ráda společenské akce. Ale tato je obzvlášť dobrá, propojuje dvě pro mě srdcové věci – historii a vyškovskou knihovnu,“ chválí Chládková.

Za chvíli bude na programu vrchol večera – historická módní přehlídka. Té se ujme dvacet knihovnic. Postupně se lidem představí na pódiu v dobových šatech a o komentář pro návštěvníky se postará další z nich, Zdeňka Adlerová.

Na některých je před tím vidět mírná nervozita, jiné si naopak užívají netradiční zážitek. „Myslím, že přehlídka bude moc pěkná, těším se na ni. Kostým mi vybrala předem paní Michalíková. Postarala se o nás všechny. Musím říct, že se trefila, cítím se v něm dobře. Historická móda se mi moc líbí, je mnohem elegantnější, navíc má i krásné doplňky,“ pochvaluje si knihovnice modelka Sylva Cidlinská.