Peníze mířily ke spolku Zelený Vyškov, který jilm do ankety přihlašoval. „Hlasování je totiž zpoplatněné a peníze vybrané od účastníků pak putují zpátky právě na takovéto projekty. Grant na ošetření získal na jihu Moravy také Jasan z Moravského náměstí v Brně,“ sdělil mluvčí nadace David Kopecký.

Stromolezci pracovali přímo v koruně jednadvacet metrů vysokého stromu. Ten přitom už v únoru absolvoval tahovou zkoušku. „Odborníci tehdy vyzkoušeli pevnost a stabilitu dřeviny. Metoda umožňuje zatížení stromu takovou silou, kdy arboristé zjistí, zda odolá vichřici a jestli není narušený uvnitř kořenového systému,“ popsala vyškovská radní Blanka Mikulková.

Studenti slavkovské školy zavítali do brněnské restaurace Element.
Element v Brně a exkurze. Studenti ze Slavkova nahlédli za bar i do kuchyně

Odhadované stáří dřeviny dosahuje přesněji na 110 let. „Je pozůstatkem parku u dnes již neexistujícího Německého domu, který se rozprostíral mezi dnešním gymnáziem a zahradou. Park zřídil vyškovský Okrašlovací spolek na počátku dvacátého století. Osud však k němu nebyl příznivý a v sedmdesátých letech dvacátého století padl za oběť čtyřproudému průtahu městem. Poslední připomínkou na něj je tento krásný jilm,“ bilancoval mluvčí Kopecký.

Strom od té doby přežil všechny stavební úpravy v lokalitě včetně rekonstrukce podchodu nebo budování průtahu. „Firma nám zároveň zdarma nabídla ošetření čtyř lip na Palánku. Jde o čtyři dřeviny, které rostou hned zkraje sídliště u bývalé pošty,“ dodala Mikulková.