Podomní prodejci nabízející zejména starým lidem nevýhodné smlouvy trápí Vyškovsko už několik let. Upravené tržní řády zakazující takový prodej mají obcím poskytnout možnost se proti vlezlým obchodním taktikám bránit. Vedení obcí však krok bere spíš jen jako preventivní opatření.

Zákaz podomního prodeje chystají třeba v Krásensku. „Problémy s prodejci máme už dlouho. Třeba loni tu byla firma, která se vydávala za konkrétního dodavatele energií. Měli podobné logo a podařilo se jim přesvědčit spoustu lidí, aby jim ukázali svoje vyúčtování," vylíčila krásenská starostka Hana Šíblová.

Firma pak podle ní využila údaje k tomu, aby s nimi uzavřela smlouvy nové. „Lidé tak změnili dodavatele energie, aniž by o tom věděli. Těm šťastnějším se podařilo z nové smlouvy vycouvat, ostatní čekalo složité vyřizování na úřadech," popsala starostka.

Změny mají alespoň části podomních prodejců v takovém podnikání v Krásensku zabránit. „Zákaz bude mít hlavně preventivní charakter. Stává se totiž, že se přijdou nahlásit na obecní úřad a pak tvrdí lidem, že jsme se s nimi dohodli, i když to není pravda. Máme tak možnost jim rovnou oznámit, že s podomním prodejem u nás nepochodí," vysvětlila Šíblová.

Upřesnila, že dealeři, kteří se přihlásí na úřadě, patří mezi ty slušnější. „Problémem jsou hlavně ti, kteří se s nějakou evidencí vůbec neobtěžují. Takhle máme možnost na ně zavolat policii. Je však otázka, jak rychle zareaguje. Spíš spoléháme na to, že nám lidé zavolají a my budeme moci ostatní před konkrétním prodejcem veřejně varovat," řekla starostka.

Obce toho totiž proti prodejcům mnoho dělat nemůžou. „Je to taková psychologická válka. Sice máme možnost zavolat policii, ale než ta přijede, prodejce se vypaří. Na druhou stranu to znamená, že přestal naše obyvatele otravovat a můžeme doufat, že se to mezi ostatními rozkřikne a začnou se naší vesnici vyhýbat," podotkla olšanská starostka Dana Křížová.

Právě Olšany přijaly tržní řád zakazující podomní prodej v polovině srpna. „Neustále jsme museli pomáhat starým lidem s rušením nevýhodných smluv. Prodejci navíc byli stále drzejší, často nám lhali přímo do očí, že nic nenabízejí," popsala Křížová.

Zatím tak obyvatele rozhlasem upozorňovat nemuseli. „Žádný prodejce se u nás od té doby neobjevil, ale je to velmi krátká doba. Přínos vidím spíš v tom, že jsme do každého domu dali list se seznamem telefonních čísel, na která mají lidé volat, kdyby je prodejce obtěžoval," připomněla Křížová s tím, že inspiraci hledali v okolí. „Řešili jsme možnost s vesnicemi v našem mikroregionu. Obecní úřad v Podomí nám poskytl i vzor úprav tržního řádu," dodala.

Podle vyškovské policejní mluvčí Ivy Šebkové dává zákaz jejím kolegům možnost účinněji zasáhnout. „Na místě můžeme uložit pokutu do výše jednoho tisíce korun. Je však možné viníky předat příslušnému městskému úřadu, ten jim může uložit pokutu až třicet tisíc," naznačila mluvčí.

Při porušování zákazu podomního prodeje byli letos chycení například čtyři muži v Křenovicích. „Uložili jsme jim pokutu ve výši jednoho tisíce korun," sdělila Hana Řezáčová, vedoucí slavkovského odboru vnitřních věcí, který přestupek řešil. Nejedná se podle ní o jediný případ. „V poslední době se stejný vyskytl i v Němčanech i u nás ve Slavkově. Uložili jsme stejnou pokutu," potvrdila Řezáčová.

MICHAL CHMELA